Posted in Wyposażenie | 6 comments

Już na etapie poszukiwań mieszkania kupowanego pod wynajem należy mieć plan jaka będzie nasza grupa docelowa tego mieszkania. Wariant budżetowy – czyli studenci lub zaczynający pierwszą pracę, wariant średni – osoby szukające lepszego standardu, wariant luksusowy – są to często mieszkania wynajmowane kadrze zarządzającej w dużych firmach.

Jest oczywiście sporo wariantów pośrednich, a także mieszkania wynajmowane w wakacje turystom, rodzicom przyjeżdżającym do szpitala do dziecka, robotnikom z okolicznej budowy. Wszystkich wariantów oczywiście nie zdołam tutaj opisać, ale myślę, że na podstawie kilku najpopularniejszych typów uda się resztę z łatwością umeblować.

W wariancie budżetowym należy jak sama nazwa wskazuje postawić na prostotę i przystępną cenę. Studenci czy osoby o niedużych dochodach nie są osobami zbyt wymagającymi (tu bardziej liczy się cena), choć oczywiście nie można przesadzić. Grzyb na ścianach, odpadające płytki w łazience czy dziury w ścianach z pewnością nie sprawią, że ktoś będzie chętny zamieszkać w naszym mieszkaniu. Mieszkanie może być od dawna nie remontowane, ale musi być czyste (co jakiś czas odmalowane), wszystko z wyposażenia musi działać i nie może zagrażać bezpieczeństwu jego mieszkańców.

jak-urzadzic-mieszkanie-na-wynajem

Są dwie szkoły – jedna mówi, że mieszkanie, nawet budżetowe powinno być wyposażone we wszystko, od mebli po kubeczki na szczoteczki do zębów. Druga szkoła zaś twierdzi, że wystarczy urządzona kuchnia + łazienka, a poza tym gołe ściany i podłoga – a najemcy sami się urządzą. Ja osobiście poszedłbym trzecią drogą – kompromisu. Na pewno wyposażyłbym mieszkanie we wszystkie stałe elementy – tj. wannę (a najlepiej prysznic), umywalkę, sedes, szafki kuchenne (nie musi być ich wiele), zlew. Do tego pralkę w łazience (nowy podstawowy model można już spokojnie kupić za 600 zł), lodówkę w kuchni (malutka lodówka bez zamrażalnika kosztuje ok. 270 zł, większą z zamrażalnikiem można kupić za ok. 500 zł), a także kuchenkę (gazowa, nowa również ok. 600 zł). Do mieszkania bardzo niskobudżetowego można rozważyć zrezygnowanie z dużej kuchenki z piekarnikiem i wstawić elektryczną lub gazową mini-kuchenkę (jej koszt to ok. 50-100 zł).

 

Oczywiście można szukać używanego wyposażenia – na pewno uda się kupić AGD dużo taniej – warto jedynie zwrócić uwagę by nie był to sprzęt rozsypujący się. Z mebli wstawiłbym tapczan (taki który można łatwo złożyć i zrobić z niego kanapę do siedzenia) – nowy kosztuje od 400 zł, używane w dobrym stanie można znaleźć taniej w serwisach ogłoszeniowych. Do tapczanu można dać jeszcze szafę, stolik (20-30 zł w Ikei lub innym markecie meblowym), jeżeli mieszkanie szykujemy dla studentów również biurko/biurka.

Jeżeli chodzi o media, to telefon stacjonarny jest już od kilku lat przeżytkiem, możliwość podłączenia telewizji kablowej jest miłym dodatkiem – ale najlepiej by to najemca sam podpisał umowę z operatorem. W obecnych czasach koniecznością jest internet, w blokach najczęściej dostarczany razem z kablówką. Jeżeli chodzi o telewizor czy np. router Wifi (do rozdzielania internetu) to tą kwestię zostawiłbym najemcom. Im mniej naszych (drobnych i cennych) rzeczy w mieszkaniu – tym lepiej.

O resztę wyposażenia jak odkurzacz, żelazko, garnki, talerze, sztućce, kwiatki itd. przyszli lokatorzy moim zdaniem też powinni zadbać sami.

W wariancie średnim trzeba postawić na trochę lepsze wyposażenie, dorzucić drobiazgi typu odkurzacz, żelazko, zastawa stołowa. Kuchnię można wyposażyć w zmywarkę, a pokój dzienny w telewizor. Choć z drugiej strony można również postawić na wynajem pustego mieszkania. Wiele osób posiada własne wyposażenie i nawet własne meble. Oczywiście w takim wypadku czynsz powinien być tańszy niż za wyposażone mieszkanie.

mieszkanie-na-wynajem-luksusowe

Mieszkania luksusowe powinny posiadać już pełną opcję (może poza szczoteczką do zębów). Ale mile widziane są ręczniki, mydło w płynie, pościel, drobiazgi zapewniające przytulną atmosferę, np. poduszki ozdobne, dywany, zasłony. Osoba przyjeżdżająca do takiego mieszkania powinna mieć ze sobą jedynie rzeczy osobiste. Reszta powinna już na nią czekać. W takim mieszkaniu trzeba postawić na dobre jakościowo materiały, choć oczywiście wszystko warto dobrze skalkulować by nie okazało się, że takie urządzenie mieszkania zwróci się nam po 20 latach.