Rodzaje baterii łazienkowych

Baterie ze względu na miejsce montażu możemy podzielić na dwie grupy: baterie stojące, które montujemy do umywalki czy wanny oraz baterie ścienne, które instalujemy do ściany. Baterie ścienne dzielą się jeszcze na natynkowe – bardziej popularne w Polsce, gdzie cała bateria jest widoczna; w bateriach podtynkowych na wierzchu znajduje się jedynie pokrętło/pokrętła  oraz wylewka – jest to z pewnością bardziej eleganckie rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o regulację temperatury i wielkości strumienia wody baterie dzielimy na jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. W jednouchwytowych do regulacji tych parametrów używamy jednego uchwytu, w dwuuchwytowych mamy osobne pokrętła, a woda ciepła z zimną miesza się dopiero w wylewce.

Szukając baterii łazienkowej, zwłaszcza gdy w domu są dzieci, warto zwrócić uwagę na te z wbudowanymi blokadami. Dzięki nim ograniczymy maksymalny strumień wody lub maksymalną temperaturę – a odblokować to można tylko sposobem niedostępnym dla małego dziecka.

Rodzaje baterii łazienkowych

Bardzo dobrym pomysłem jest również zakup baterii termostatycznej – utrzymuje ona ustaloną temperaturę wody niezależnie od temperatury i ciśnienia wody w rurach. Dla osób bardzo dbających o higienę przeznaczone są baterie bezdotykowe, do ich działania jest jednak potrzebna podprowadzona instalacja prądowa lub podłączone zasilanie bateryjne.

Baterie najczęściej wykończone są polerowanym chromem, a także matową lub szczotkowaną stalą.

Kupując baterię warto zainwestować w perlator – czyli napowietrzacz wody. Dzięki temu małemu sitku (montowanego na samym końcu wylewki) znacznie ograniczamy ilość zużywanej wody, choć strumień wody wydaje się być taki sam.

Niektóre baterie umywalkowe są wyposażone w wyciąganą wylewkę lub tak zwaną bidettę czyli dodatkowy wąż z małą główką prysznicową montowany obok umywalki. Używa się jej gdy nie mamy miejsca na bidet, a sedes jest blisko umywalki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *