Tapety – jak przygotować podłoże i jak je potem nakładać?

Wbrew pozorom tapety są cały czas modne. Wiele się zmieniło we wzornictwie i na rynku można znaleźć tapety o bardzo nowoczesnych wzorach i ciekawych fakturach. Tapetowanie ścian nie należy do najłatwiejszych zadań remontowych ale jeżeli włoży się trochę wysiłku i zrobi się to dokładnie to efekt może być rewelacyjny.

Tapetowanie w nowym mieszkaniu

– Gdy ściana jest nieotynkowana tapety można przykleić tylko wtedy jeżeli ściana jest równa, np. ściana z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką spoinę. Przed położeniem tapety, taką powierzchnię trzeba najpierw zagruntować lub położyć tapetę izolacyjną. Generalnie lepiej tapetować otynkowane ściany.

– Jeżeli nasze ściany są pokryte tradycyjnym tynkiem, tapetowanie można zacząć po około 4 tygodniach od ich ułożenia. W tym czasie tynk zdąży dokładnie wyschnąć. Otynkowaną ścianę trzeba koniecznie pokryć gruntem.

– Przy ścianach kartonowo-gipsowych należy odczekać jak wszystkie łączenia wyschną. Przed tapetowaniem wszystkie spoiny trzeba wyrównać a całą powierzchnię ściany zagruntować.

nakładanie tapety

Tapetowanie w starym mieszkaniu.

– Gdy ściany są nierówne przed nałożeniem właściwej tapety nanosi się grunt a następnie tapetę izolacyjną. Taki podkład może okazać się konieczny przy bardzo chropowatych ścianach.

– Gdy tynk odspaja się od ściany koniecznie trzeba go skuć i w tych miejscach wykonać nowy. Jak w pozostałych przypadkach przed tapetowanie należy nanieść na ścianę grunt. W przypadku łuszczącej się farby, trzeba ją zeskrobać a powierzchnię wyrównać zaprawą cienkowarstwową.

– W przypadku gdy stara ściana pyli lub ma dużą chłonność cała powierzchnię trzeba pokryć gruntem poprawiającym jej parametry.

– Wszelkie rysy, pęknięcia czy ubytki w murze przez położeniem tapety powinno się wypełnić zaprawą elastyczną. Ogólnie, tapetowana powierzchnia powinna być względnie równa.

– Oczywiście jeżeli mamy stare tapety, trzeba je zerwać a podłoże przygotować tak jak w poprzednich przypadkach.

Tapetowanie

– Podłoże należy gruntować preparatem zalecanym przez producenta kleju do tapet. Miejsca przy grzejnikach należy pokrywać gruntem dwukrotnie.

– Po zmierzeniu wysokości ściany, arkusz tapety tnie się na tak zwane bryty. Gdy wzór nie wymaga dopasowania ich długość jest równa wysokości ściany; w przeciwnym wypadku powinny być one około 10cm.

Klej na tapetę nakłada się pędzlem ławkowcem lub odpowiednim wałkiem. Robimy to od środka bryty do zewnętrznych krawędzi. Po rozprowadzeniu kleju brzegi składa się do środka i tak posmarowaną tapetę pozostawia się na klika minut. Cienkie tapety nie muszą leżakować. Klej trzeba też nanieść na dole i górze ściany – w pasie kilkunastu centymetrów.

– Na tapety z włókna szklanego i z podkładem z fizeliny nie nakłada się kleju. Nanosi się go bezpośrednio na ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *