Posted in Pozostałe | 25 comments

Zapchany sedes to często jeden z najbardziej palących problemów jakie mogą nas spotkać. Na wstępie trzeba sobie powiedzieć, że „ręcznie” będzie ciężko sobie poradzić. Chyba, że coś co nam go zapchało jest jeszcze widoczne i da się wyciągnąć. Wtedy najlepiej użyć jednej lub dwóch foliowych reklamówek, których użyjemy jako rękawic ochronnych. Nie próbuj spłukiwać zatoru – wejdzie jeszcze głębiej i będzie jeszcze gorzej z jego usunięciem. Jeżeli ręczna metoda nie jest możliwa pozostaje szybka wycieczka do sklepu ogólnobudowlanego lub do sąsiada.

Jak odetkać sedes1) Przepychaczka do rur – najprostsza w użyciu metoda to kosztujący 6-10 zł przepychacz do rur. Są wersje do umywalek (jak na zdjęciu) lub specjalnie dopasowane do sedesów. Jeżeli mamy tylko standardowy sedes – taka do umywalek spokojnie wystarczy. Przykładamy ją do odpływu, tak by dość szczelnie go oplotła, następnie dociskamy i odciągamy tak by ciśnieniem przepchnąć zator przez rury. Jeżeli kielich przepychaczki nie chce „przyssać się” do sedesu można go polać wodą, albo jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nalanie wody do sedesu, tak by nad kielichem był słup wody (polecane jedynie w przypadku gdy w sedesie nie pływa nic brzydkiego.

 

 

2) Spirala zwana również żmijką – jest to drut z zaostrzoną końcówką z jednej strony oraz korbą z drugiej. Jedna osoba wprowadza spiralę przez sedes do rury, druga osoba kręci korbką. Po napotkaniu zatoru zostanie on mechanicznie przetkany. Żmijki należy używać delikatnie, tak by nie uszkodzić rur.

3) Środki chemiczne – w zasadzie mogą zadziałać jedynie na zatkanie się rur przez środki organiczne, to jest włosy, tłuszcze. Nie zadziałają w przypadku zapchania przez papier czy szmaty. Środków chemicznych warto używać zapobiegawczo raz w miesiącu by na bieżąco usuwać gromadzące się w odpływie resztki.

Jeżeli zapychająca się toaleta to powtarzający się problem, warto wezwać specjalistę, który sprawdzi jaka może być tego przyczyna. Nie warto tego bagatelizować, ponieważ kanalizacja może w pewnym momencie tak się zapchać, że jej odetkanie będzie bardzo trudne.

Należy również pamiętać, że sedes najszybciej zapycha się od ręczników papierowych, gazet, materiałów oraz foliowych toreb.