Przeglądając fora internetowe czy grupy na Facebooku, możecie natknąć się na sporo informacji typu „przy piecu gazowym nie może być rekuperacji i powie ci o tym każdy kominiarz!”. Cóż, na pewno nie każdy i na pewno żaden, który zna obowiązujące przepisy.
Ba, mój hydraulik, który montował nam kocioł gazowy, mówił o potrzebie zrobienia dziury w ścianie kotłowni pod kratkę wentylacyjną. Może tak się robiło… 20 lat temu 🙂
Rekuperacja, a piec gazowy
Sprawa jest prosta – jeżeli kominiarz nie będzie chciał odebrać wentylacji/przewodów kominowych, za przyczynę podając „bo nie ma kratki wentylacyjnej w kotłowni„, a w domu będzie rekuperacja – poproś go o konkretny przepis, który nakazuje zrobić wentylację grawitacyjną przy piecu.
Sprawę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (z 2002 roku!). Dzięki temu Rozporządzeniu, w wielu przypadkach (choć nie wszystkich!) nie trzeba montować dodatkowej wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniu z kotłem gazowym. Co podaje rozporządzenie?
§170, p. 3: Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
Czyli jak widać, przede wszystkim istotne jest, by kocioł posiadał zamkniętą komorę spalania. Czyli pobierał powietrze potrzebne do pracy z zewnątrz, a nie z pomieszczenia. Obecnie prawie wszystkie piece gazowe posiadają zamkniętą komorę spalania (modeli z otwartą komorą jest mało i nie są polecane).
Druga istotna kwestia – kocioł musi pobierać powietrze z zewnątrz i wyrzucać spaliny na zewnątrz, specjalnym, koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym. Brzmi groźnie, a to zwykle po prostu specjalna rura w rurze, która potrafi obie te funkcje spełnić.
Tak na marginesie – sprawdź jakie warunki należy spełnić, aby wyprowadzić przewód powietrzno-spalinowy (komin) przez ścianę.
Spełniając oba te warunki – czyli piec z zamkniętą komorą spalania + zastosowanie przewodu powietrzno-spalinowego, możemy użyć dowolnego systemu wentylacji.
Grunt to pamiętać o tym, że w pomieszczeniu w którym znajduje się kocioł gazowy, była zapewniona wentylacja. Ale tym zajmie się już osoba odpowiedzialna za projekt wentylacji domu.
Wentylacja grawitacyjna w kotłowni gdzie jest piec z zamknięta komora spalania jest potrzebna nie do pieca a do ewentualnej nieszczelności gazu zasilającego piec
I w razie ewentualnego wycieku gazu, wentylacja grawitacyjna wyciągnie go z pomieszczenia? Nie sądzę.
Rekuperator zresztą też nie.
Dlatego właśnie oprócz czujki tlenku węgla, montuje się także czujnik gazu. Można też podłączyć elektrozawór, który zakręci gaz w razie wycieku za tym zaworem.
I to jest główne zabezpieczenie, a nie wentylacja grawitacyjna.
Bo wentylacja mechaniczna jest gorsza, czy jak?
Zastanawiam się czy inne „piece” obowiązują te same przepisy.. czyli np. kocioł na drewno lub kominek (z zamkniętą komorą spalania)
Zarówno w przypadku kominków z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania można skorzystać z wentylacji mechanicznej (w większości przypadków połączonej z rekuperacją).
Jeżeli komora jest otwarta, trzeba zrównoważyć przepływ, tak by ilość powietrza nawiewanego, była równa ilości powietrza wywiewanego (tym zajmuje się instalator). Ew. można zrobić tak, by nawiewanego powietrza było trochę więcej niż wywiewanego.
W przypadku zamkniętej komory nie ma takiego wymogu. Choć i tu najlepiej by instalator odpowiednio dobrał parametry instalacji.
W obu przypadkach trzeba pamiętać o doprowadzeniu ocieplonego kanału w podłodze, które poda powietrze do kominka.