Przeglądając oferty bram garażowych pierwsze co musimy wziąć pod uwagę to wielkość działki, wielkość podjazdu oraz usytuowanie garażu względem działki. Planując wielkość otworu wjazdowego warto pomyśleć o w miarę możliwości szerokim wjeździe – tak by parkowanie w garażu nie było później udręką. Przy czym należy również pamiętać o tym, że bramy garażowe są produkowane w typowych rozmiarach – jeżeli zależy nam na niższej cenie, warto rozeznać się wśród rozmiarów jakie oferują producenci – bramy wykonywane pod wymiar są sporo droższe.
Jeżeli nasz garaż jest ogrzewany, bardzo istotne jest by brama nie była miejscem, które będzie wypuszczać ciepło. Najlepsza w takim przypadku będzie brama segmentowa, której współczynnik przenikania ciepła wynosi około 1W/(m2 K). Uszczelnienie pomiędzy panelami bramy (o grubości nie mniejszej niż 42 mm) oraz uszczelnienie całego obwodu zapewni nam ciepło oraz dużo niższe rachunki za ogrzewanie.
Jeżeli mamy duży garaż, warto zastanowić się nad dwiema bramami wjazdowymi. W zimę sprzyja to oszczędzaniu ciepła, a także umożliwia zachowanie większej prywatności (gdy np. na drugim miejscu postojowym trzymamy coś czego nie chcemy pokazywać sąsiadom). Jedna – szeroka brama ułatwia za to manewrowanie i wjazd do garażu. Będzie to również rozwiązanie tańsze. Warto pamiętać, że tańsze, nie oznacza tanie – na szerokiej bramie nie warto oszczędzać – jest cięższa, a co za tym idzie powinna być wykonana z jeszcze lepszych materiałów niż jej mniejsze odpowiedniki.
Warto poszukać takiej bramy, która kolorem oraz formą będzie pasowała do drzwi wejściowych domu, a także będzie tworzyć spójną całość z resztą elewacji domu.