Instalacja grzewcza to podstawowy element każdego domu. Najczęściej stosowany jest kocioł centralnego ogrzewania. Na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę takich kotłów – przez co wybór z pewnością nie jest łatwy. Postaram się przybliżyć najpopularniejsze typy kotłów centralnego ogrzewania.
Pierwsza sprawa jaką musimy przemyśleć, to paliwo jakim będzie zasilany kocioł. Najpopularniejszymi paliwami są (kolejność przypadkowa):
– olej opałowy – olejem zasilane są najczęściej jednofunkcyjne stojące kotły, przystosowane do pracy z umieszczonym w tej samej obudowie zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Minusem takich kotłów jest potrzebne miejsce na zbiornik – można go zamontować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a nawet pod ziemią. Olej opałowy ze względu na swoją cenę nie jest tak popularny jak inne paliwa, ale sam kocioł jest praktycznie bezobsługowy i jest to dobra alternatywa dla gazu pod tym względem.
– paliwo stałe – najczęściej stosowany jest węgiel kamienny w różnych postaciach (np. eko-groszek, miał, orzech, koks itd.), ale także drewno, biomasa, pelet. Kotły na paliwo stałe dzielimy na te z górnym i dolnym spalaniem, zagazowujące drewno lub multipaliwowe. Jeżeli chodzi o budowę pieca, możemy kupić żeliwne, stalowe, a także z wbudowanym wentylatorem wyciągowym lub nadmuchowym.
– gaz – jedno z najpopularniejszych paliw, zwłaszcza tam gdzie dochodzi instalacja gazowa w ulicy. Zaletą kotłów gazowych jest możliwość zawieszenia kotła na ścianie (np. w kuchni lub pomieszczeniu gospodarczym) dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Oprócz okresowych przeglądów technicznych, tego typu kotły są praktycznie bezobsługowe, na zasadzie włącz – zaprogramuj – zapomnij.
– prąd – rzadko stosowany do ogrzewania domu. Koszt instalacji jest niższy niż kotła gazowego czy olejowego, ale niestety różnica ta bardzo szybko znika przez wysoki koszt energii elektrycznej. Plusem takiego kotła jest to, że nie trzeba wydzielać żadnego dodatkowego pomieszczenia oraz stawiać komina na spaliny.
Podział kotłów ze względu na pełnioną funkcję:
– kotły jednofunkcyjne – ogrzewają jedynie wodę, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Do takiego kotła można dołączyć urządzenie podgrzewające wodę użytkową i zasobnik – nadal będzie to jednak kocioł jednofunkcyjny (choć pełniący dwie).
– kotły dwufunkcyjne – są wyposażone w przepływowy wymiennik podgrzewający wodę. Ogrzewają zatem i wodę do centralnego ogrzewania i wodę użytkową. Niestety – choć takie piece są tańsze od kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem na ciepłą wodę – to przy dużym domu i większej ilości mieszkańców mogą się nie sprawdzać. Po prostu kocioł może nie poradzić sobie z jednoczesnym zapotrzebowaniem na większą ilość ciepłej wody.
Podział kotłów ze względu na sposób pobierania powietrza i odprowadzania spalin:
– kotły z zamkniętą komorą spalania (typu C) – kotły nowoczesnego typu, gdzie powietrze pobierane jest z zewnątrz, a spaliny które powstają nie mają styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Do usuwania spalin nie jest potrzebny komin – spaliny usuwane są dzięki ciśnieniu generowanemu w kotle, lub przy użyciu dodatkowego wentylatora.
– kotły z otwartą komorą spalania (typu B) – pobierają świeże powietrze z pomieszczenia w którym się znajdują. Do działania potrzebują podłączenia do komina o wysokości przynajmniej czterech metrów – przez który usuwane są spaliny na zasadzie ciągu naturalnego.
Od pewnego czasu coraz częściej stosowane są kotły kondensacyjne. Potrafią wytworzyć więcej ciepła niż konwencjonalne kotły. W tego typu piecach następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej z której odzyskuje się energię. W tradycyjnych piecach ta dodatkowa energia jest wyrzucana przez komin.