Duże okna cieszą się coraz większym powodzeniem zarówno w domach jak i mieszkaniach. Duże przeszklenia wyglądają bardzo efektownie niezależnie od stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Przy dużych oknach pojawiają się jednak spore wątpliwości czy nie będą one przyczyną zbyt dużych strat ciepła. Latem może być problem ze zbyt dużym nasłonecznieniem, a uszkodzenia takiej szyby to na prawdę spory koszt. Na wszystko znajdzie się jednak rozwiązanie.
Główną obawą są straty ciepła. W tym przypadku ważny jest dobór okien. Najlepiej żeby miały podwyższoną izolacyjność termiczną. Takie parametry zapewniają okna energooszczędne z wielokomorowym profilem PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz z potrójnym pakietem szybowym. Niekorzystnie na bilans energetyczny wpływa nieodpowiednie rozmieszczenie okien. Jeżeli nasze okna zjadą się po stronie południowej w zimę zyskamy dodatkowe ciepło od promieni słonecznych. W czasie cieplejszych pór roku możemy zastosować odpowiednie rolety, żaluzje lub zasłony, które zapobiegną wnikaniu niepożądanego ciepła.
Duże okna mogą być również bardzo bezpieczne. Na rynku są okna z szybami warstwowymi lub ze szkła hartowanego. Szyby warstwowe mają folię pomiędzy warstwami szkła. Nawet jeżeli taka szyba pęknie; odłamki zatrzymają się na foli. Odmiennie zachowuje się szkło hartowane. Przy zniszczeniu szyba rozpada się na drobne, tępe kawałki.
Duża ilość powierzchni przeszklonych daje większe poczucie przestrzeni i światła. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze okno nie zapewni takiej ochrony termicznej jak dobrze ocieplona ściana.
Obecnie normy określają minimalna powierzchnie okien w stosunku do powierzchni podłogi. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi stosunek ten wynosi min 1/8, w pozostałych pomieszczeniach 1/12. Ze względów ekonomicznych powierzchnia przeszkleń nie powinna przekraczać 1/6 powierzchni podłogi.
Podsumowując: jeżeli chcemy mieć piękne, duże przeszklone powierzchnie musimy się liczyć ze sporymi kosztami. Jeżeli przesadzimy z powierzchnią pogorszy się nam termika pomieszczeń, a żeby temu zapobiec trzeba wybrać okna z wyższej półki.
za to efekt estetyczny przy dużych oknach jest niesamowity:) zwłaszcza jak się mieszka nad wodą jak na zdjęciu
Duże okna naprawdę sporo dodają do efektu estetycznego pomieszczenia, ale niestety w moim małym pokoju duże okno powoduje, że nie mogę dobrze zagospodarować tą przestrzenią. Coś za coś, jednak widok rekompensuje te niedogodności. Pozdrawiam.