Gdy zaczyna się jesień coraz rzadziej zaglądamy do ogrodu. Jednak zanim porzucimy go na dobre do wiosny warto odpowiednio przygotować rośliny, otoczenie i narzędzia do nadchodzącej zimy. Nie zajmie to wiele czasu, a przyniesie pozytywny skutek na wiosnę.
Zabezpieczenie roślin przed zimą w naszej strefie klimatycznej nie wymaga szczególnych przygotowań. Jedynie rośliny świeżo posadzone należy zabezpieczyć przed ich pierwszą zimą. Także pewne odmiany rośli mogą nie być odporne na mróz – warto sprawdzić jakie cechy ma dana odmiana rosnąca w naszym ogrodzie.
Aby ochronić pędy roślin należy wrażliwe rośliny przysłonić. Uchroni je to przed stratą wody oraz przed niską temperaturą. Najważniejsze by przykryć je materiałem, który przepuszcza powietrze: słomą, gałęziami sosnowymi, włókniną. Ewentualnie można postawić parawan z trzciny.
Warto również zabezpieczyć glebę w pobliżu drzew i krzewów. Osłonięcie gruntu chroni je przed wysuszeniem oraz wiatrem. Najczęściej glebę przykrywa się korą, słomą, kompostem lub obornikiem. Należy zadbać by warstwa ochronna nie była grubsza niż pięć centymetrów i nie dotykała zielonych pędów rośliny, ponieważ może to doprowadzić do jej gnicia. Ściółkowanie materiałami organicznymi sprawia również, że roślina ma dostęp do składników pokarmowych. Niskie krzewy można zabezpieczyć włókninowymi matami lub żwirem.
Aby dobrze przygotować trawnik do zimy należy zgarnąć z niego wszystkie liście. Nie można dopuścić do tego by gniły pod śniegiem. Warto również kosić trawę gdy jeszcze ta rośnie, tak by pozostawiać źdźbła długości 5-6 centymetrów. Dopóki nie ma przymrozków można również zastosować nawóz potasowy – uodporni on trawę przed mrozem.
Krzewy iglaste dobrze jest obwiązać sznurkiem, tak by pędy były razem. Zabezpieczy je to przed załamaniem pod ciężarem śniegu. Rośliny doniczkowe najlepiej umieścić w tekturowych pudełkach, które wypełniamy słomą, liśćmi i gazetami. Zabezpieczy to ziemię w donicy, która szybko wysycha podczas mrozów.
Zbiorniki wodne również wymagają przygotowania przed zimą. Jeżeli jest to naturalny zbiornik wodny, to oczywiście sam powinien dać sobie radę. Jeżeli zaś mamy oczko wodne – należy o nie zadbać.
Nad wodą powinno się rozwiesić siatkę, która zabezpieczy ją przed wpadającymi liśćmi. Należy ją tak przymocować by spadające na nią liście nie dotykały wody. Siatkę oczywiście usuwa się gdy drzewa stracą już liście i nadejdą mrozy, które zaczną zamrażać wodę.
Aby woda nie stała się przesadnie mętna koniecznie trzeba usunąć obumarłe części roślin, które rosną na brzegu, a także przerzedzić rozrośnięte kępy. Zostawiamy więcej rurkowatych roślin, takich jak trzciny czy sitowie, ponieważ przez ich łodygi gdy powierzchnia wody zamarznie będzie dostawać się powietrze.
Ostatnią grupą o którą trzeba zadbać przed nadejściem mrozów jest sprzęt ogrodniczy. Wszelkie ręczne narzędzia należy oczyścić z resztek ziemi i roślin. Metalowe części warto wytrzeć szmatką nasączoną w oleju maszynowym, silnikowym czy WD-40. Drewniane trzonki przecieramy szmatką nasączoną olejem roślinnym. Młotek, szpadel czy siekiera na wiosnę odwdzięczą się nam bezproblemowym działaniem.
W kosiarce czy pile elektrycznej koniecznie zabezpieczamy olejem maszynowym noże czy łańcuch i jego prowadnice. Sprzęt elektryczny koniecznie musi być przechowywany w suchym miejscu. W przypadku spalinowych odpowiedników należy wypalić pozostałe w zbiorniczku paliwo. Pozostawione w urządzeniu może się przez zimę rozwarstwić i zanieczyścić silnik. Warto również wymienić filtr powietrza, jeżeli jest papierowy, lub umyć i wysuszyć jeżeli jest gąbkowy. Jeżeli jest to czterosuw – olej lepiej wymienić na wiosnę.
Zarówno elektryczne jak i spalinowe urządzenia nie muszą być przechowywane w ogrzewanych pomieszczeniach.
Oczywiście chowamy wszystkie węże, nieużywane przewody elektryczne i inne elementy, które mogą popękać pod wpływem mrozu.
Tak przygotowany ogród na pewno sprawi, że wiosną będziemy mieli dużo mniej pracy.