Ze względu na duże koszty materiałów oraz fakt, że niewiele ekip w Polsce zajmuje się takimi pokryciami – naturalne pokrycia dachowe nie cieszą się bardzo dużą popularnością. Warto jednak wiedzieć jakie są ich rodzaje i zorientować się w cenach.
Deszczółki drewniane – nazywane są gontami lub wiórami drewnianymi (w zależności od ich wielkości). Deszczółki mogą być używane nawet przy dachach o dużym skomplikowaniu. Takie pokrycie średnio waży od 15 do 35 kilogramów na metr kwadratowy. Gonty mają szerokość od 7 do 12 centymetrów, wióry są mniejsze i cieńsze, mają szerokość od 6 do 8 centymetrów. Po roku od ich ułożenia trzeba zrobić ich impregnację, a jeszcze rok później rozprowadzić środek przeciwgrzybiczny i owadobójczy.
Łupki mineralne – jest to najbardziej trwałe i niewymagające zaimpregnowania pokrycie. Warstwową skałę osadową rozłupuje się na płytki o grubości około pięciu milimetrów i ona jest materiałem do zrobienia pokrycia. Metr kwadratowy waży od 25 do 40 kilogramów, a pokrycie jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, korozję biologiczną oraz promieniowanie UV. Dodatkowo bardzo dużą zaletą jest niepalność takiego pokrycia. Dzięki niedużym wymiarom łupków nadają się na dachy o bardzo skomplikowanych kształtach.
Strzecha – kiedyś takie pokrycie dachowe było wykonywane ze słomy, teraz robi się je z wyjątkowo twardych gatunków trzciny. Dach musi mieć nachylenie przynajmniej czterdzieści stopni. Grubość pokrycia to ok. 28-40 centymetrów, a waga wynosi więcej niż w przypadku pozostałych dwóch materiałów i wynosi około 50 do 75 kilogramów na metr kwadratowy. Według producentów trwałość dachu pokrytego strzechą kalkulowany jest na 60 lat. Należy jednak pamiętać o impregnacji przeciwogniowej co trzy lata. Strzecha bardzo dobrze izoluje cieplnie, a także świetnie wycisza i jest wodoszczelna.