Co oznaczają cyfry na termostacie kaloryferowym?

Na głowicach termostatycznych które znajdziemy w naszych kaloryferach najczęściej nie ma skali w stopniach Celsjusza, tylko skala od 0 do najczęściej 5. Nie stosuje się skali temperaturowej, ponieważ (według producentów) mogłoby to doprowadzić do nieporozumień. Ustawiając temperaturę np. 23 stopni na termostacie – w pomieszczeniu możemy mieć trochę inną temperaturę – dlatego producenci uznali, że lepsza będzie skala cyfrowa, a użytkownik sam musi zaobserwować jaką temperaturę uzyska na którym ustawieniu. Co ciekawe producenci elektronicznych głowic termostatycznych używają już skali w stopniach Celsjusza – a przecież zasada ich działania jest w zasadzie identyczna jak zwykłych głowic.

glowica-termostatyczna-jak-ustawic

Gdy spojrzymy na naszą głowicę termostatyczną (pokrętło na kaloryferze) zauważymy ustawienie 0 lub znaczek śnieżynki. W obecnie stosowanych termostatach nie oznacza to całkowitego zamknięcia zaworu – głowica, jeżeli tylko będzie miała dostarczaną ciepłą wodę – nie dopuści do zamarznięcia wody w grzejniku. W zależności od producenta termostat będzie utrzymywał temperaturę od 6 do 8 stopni w pomieszczeniu. Kolejne ustawienia warto sprawdzić w instrukcji obsługi głowicy, ale wyglądają one mniej więcej tak:

Poziom 1 – 12-13 stopni Celsjusza – ustawienie optymalne dla garażu czy piwnicy.

Poziom 2 – 15-16 stopni Celsjusza – zalecane ustawienie dla sypialni w nocy

Poziom 3 –  18-20 stopni Celsjusza – optymalna temperatura w salonie czy kuchni

Poziom 4 – 22-24 stopnie Celsjusza – ustawienie odpowiednie dla łazienki

Poziom 5 – 25-28 stopni Celsjusza – nie powinno być używane bez wyraźnej potrzeby

Od razu na marginesie dodam, że „odkręcenie na maksa” pokrętła nie przyspieszy nagrzania pomieszczenia. Jeżeli w pomieszczeniu jest np. 16 stopni, a my ustawimy pokrętło na pozycję 3 (20 stopni), to termostat maksymalnie otworzy dopływ gorącej wody do grzejnika tak by ten jak najszybciej ogrzał pomieszczenie do wymaganych 20 stopni. Ustawienie pokrętła na pozycję 5 będzie skutkowało dokładnie tym samym, z tym, że dość łatwo zapomnieć, że go tak ustawiliśmy i nagrzeje on nam pomieszczenie do 28 stopni – a to nie dość, że gorąco to jeszcze drogo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.