Czego nie można myć w zmywarce?

Pisząc ostatnio o zakupie zmywarki myślałem o rzeczach których nie można w niej myć. Oczywiste jest, że do zmywarki wkłada się jedynie typowe produkty gospodarstwa domowego. Nie można w niej myć narzędzi, wałków i pędzli malarskich czy rzeczy zabrudzonych olejem (niejadalnym), smarem lub nie daj Boże jakąś trucizną czy substancją żrącą.

Ale to powinien wiedzieć każdy. Problem pojawia się przy produktach typowo domowych. Ale wystarczy zapamiętać krótką listę przedmiotów, które niezbyt dobrze reagują na zmywarkę i już nigdy nie będziemy mieć z tym problemu.

czego-nie-mozna-myc-w-zmywarce
Nie muszę chyba dodawać, że w zmywarce nie myje się zwierząt :]
  • Drewno – naczynia drewniane, sztućce z trzonkami z drewna, deski do krojenia itp. Wysoka temperatura może rozwarstwić klejone drewno.
  • Antyki – mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeżeli są delikatne, lub odbarwieniu.
  • Aluminium – aluminiowe sztućce czy naczynia zmienią kolor. Dlatego do zmywarki najlepiej nadają się sztućce ze stali nierdzewnej.
  • Patelnie, rondle, garnki pokryte teflonem – nie poleca się myć ich w zmywarce, ze względu na delikatną powłokę teflonową. Należy sprawdzić co na ten temat pisze producent danego naczynia.
  • Porcelana, kryształy – ze względu na ich delikatność warto albo myć je ręcznie, albo używać programu zmywarki do delikatnego mycia (i w niższej temperaturze).
  • Plastikowe pojemniki – należy sprawdzić czy na opakowaniu jest znaczek informujący o możliwości mycia w zmywarce (większość plastików kuchennych można myć w zmywarce). Przedmioty z cienkiego plastiku mogą się odkształcić pod wpływem wysokiej temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *