Zazwyczaj kleje do płytek nadają się do wielu rodzajów płytek ceramicznych, klinkieru, gresu. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrany klej zapewni nam długotrwałą eksploatację płytek na ścianie czy podłodze. Producenci klejów podzielili swoje produkty na klasy, które różnią się składem oraz dodatkami uszlachetniającymi.
I tak C to kleje cementowe, D – dyspersyjne, a R – na bazie żywic reaktywnych. Następnie pojawia się cyfra: 1 – normalnie wiążący klej, 2 – klej mocniejszy. W oznaczeniu może pojawić się jeszcze jedna litera: E – klej ma dłuższy czas otwarty – czyli można później do niego przykleić płytkę, F – jest szybkowiążący, T – klej ma obniżony spływ
W suchych pomieszczeniach, jeżeli tylko podłoże jest stabilne, do klejenia płytek ceramicznych na ścianie czy podłodze zaleca się stosować kleje uniwersalne typu C1/C1T. Minimalna warstwa kleju wynosi dwa milimetry, a maksymalna pięć milimetrów. Gdy priorytetem jest czas warto wybrać klej klasy C2F – czyli mocniejszy i szybciej wiążący.
Do mozaiki, płyt gresowych również używa się klejów cementowych C1/C1T.
Chcąc przykleić na ścianie lub podłodze duże płytki zaleca się użyć kleju klasy C2TE czyli mocniejszego i dodatkowo o obniżonym spływie i dłuższym czasie otwarcia. Alternatywą jest klej z oznaczeniem S1 (odkształcalny) lub S2 (wysoko odkształcalny), którego cechuje wysoka elastyczność.
Do płytek kamiennych, które nie ulegają przebarwieniom używa się zapraw C1T czyli o obniżonym spływie. Klejąc kamień wrażliwy na wilgoć (niektóre marmury i konglomeraty) należy użyć kleju szybkowiążącego F. Płytki, które są wykonane z materiału podatnego na przebarwienia należy kleić zaprawą z cementu białego, a nie szarego.