Wilgotność powietrza w domu/mieszkaniu

Gdy zima zbliża się wielkimi krokami wiele osób zastanawia się jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w domu? Najpierw zacznijmy od tego – co to jest wilgotność powietrza? Najprościej mówiąc wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Do określenia wilgotności powietrza na użytek domowy stosuje się wilgotność względną, która określa zawartość pary wodnej w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości pary wodnej jaka mogłaby się znaleźć w tym powietrzu. 0% oznacza powietrze całkowicie suche, a 100% oznacza powietrze maksymalnie nasycone parą wodną.

Do pomiaru wilgotności używa się mierników wilgoci zwanych higrometrami. Obecnie bardzo często są zamknięte w jednej obudowie z termometrem (wewnętrznym i zewnętrznym) oraz barometrem. Wiedza o wilgotności powietrza bardzo przydaje się gdy w domu mamy małe dzieci, a także astmatyków czy alergików. Ale tak w zasadzie każdy powinien mieć oko na wilgotność powietrza w mieszkaniu.

higrometr termometr
Termometr i higrometr w jednym. Model do pokoju dziecięcego.

Prawidłowa wilgotność w domu powinna wynosić 50-60%. Jeżeli jest niższa – będziemy czuć drapanie w gardle, suchość w nosie, mogą pojawić się krwawienia z nosa. Niższa wilgotność nie jest również wskazana dla drewnianych mebli czy parkietu.
Za wysoka wilgotność sprzyja  powstawaniu pleśni i grzyba, a także sprawia, że odczuwamy chłód mimo odpowiedniej temperatury.

Wilgotność w pomieszczeniu reguluje się dwoma czynnikami. Temperaturą oraz wentylacją. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie o ręcznikach, które nie chcą wyschnąć w łazience.

2 komentarze

  1. My w pokoju u dzieci mamy higrometr Selina w różowym kolorze. W zalezności od wyniku, albo włączamy nawilżacz, albo wyłączamy.

  2. powyżej 65 proc ciężko oddychać w lecie przy upałach, ciężko zasnąć itd, wschodnia polowa stanow tak ma, jest b wilgotna nawet 90 proc w lecie, cale szczęście ze u nas jest umiarkowanie chodz przedwczoraj było 80 proc przy 27 C i oczywiście nieprzespana noc wiec chyba się zmienia u nas tez troche, jakby polacy mieli pojecie o wilgoci i np kupowali termometry z higromierzem to by się im poukladalo ze to nie temperatura jest najgorsza tylko duza letnia wilgoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *