Drzewa i rośliny blisko granicy działki

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zachowanie prywatności u siebie w domu jest obsadzenie granic działki. Bardzo często roślinami iglastymi. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż budowanie betonowego muru, który będzie sprawiał wrażenie, że mieszkamy w fortecy. Jeżeli chodzi o odległość sadzenia drzew i krzewów od sąsiedniej działki to w polskim prawodawstwie nie jest ona określona. Warto jednak zadbać o to by w przyszłości rośliny nie uszkodziły ogrodzenia lub nie utrudniały jego konserwacji. Odległość należy zatem dobrać do gatunku i przyszłej wielkości obsadzanego krzewu czy drzewa.

drzewo-w-granicy-dzialki

Problem może się również pojawić gdy na działkę sąsiada zaczną przerastać korzenie lub gałęzie. Sąsiad może zgodnie z prawem je usunąć – jeżeli my się na to nie zgadzamy. Jedyne o czym należy pamiętać w takiej sytuacji to fakt, że nie można doprowadzić do obumarcia drzewa, które jest starsze niż 10 lat bądź też nie jest drzewem owocowym. Ostrożność należy również zachować w momencie sadzenia drzewa w bliskiej odległości od budynku sąsiada. Drzewa nie mogą zacieniać mu okna, a także uszkadzać mu elewacji domu.

Generalnie w granicy działki i jej bliskich okolicach najlepiej sadzić jedynie krzewy, które są łatwe w przycięciu. Drzewa, a już zwłaszcza te, które w przyszłości mogą urosnąć do dużych rozmiarów warto sadzić w bezpiecznej odległości od granicy z sąsiadem. Dzięki temu unikniemy wielu potencjalnych problemów w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *