Niebawem IKEA w ofercie pozostawi jedynie oświetlenie LED

Innowacyjne podejście IKEA do oświetlenia i zrównoważonego życia w domu – wymiana wszystkich żarówek i lamp w asortymencie IKEA na LED-owe do 2016 roku. Diody LED wykorzystują 85% energii mniej niż tradycyjne żarówki, a ich żywotność jest 20 razy dłuższa. IKEA planuje przeprowadzić prawdziwą rewolucję w zakresie oświetlenia, wymieniając wszystkie żarówki oraz lampy w swoim asortymencie na LED-owe do 2016 roku. Dzięki temu miliony ludzi na całym świecie będą mogły na co dzień żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i bardziej oszczędny, zwłaszcza, że celem IKEA jest oferowanie produktów LED w najniższych cenach na rynku. Dodatkowo firma sama „świeci przykładem” i wymienia oświetlenie w swoich budynkach na bardziej przyjazne dla środowiska. W większości są to diody LED.

zarowka-led-ikeaZrównoważony rozwój jest jednym z filarów działalności IKEA. Firma stale poszukuje nowych rozwiązań, aby prowadzić swój biznes w sposób jeszcze bardziej efektywny i ekologiczny, a jednocześnie ułatwiać ludziom prowadzenie takiego życia na co dzień, zgodnie z filozofią „Zrównoważone życie zaczyna się w domu”. IKEA chce zachęcić każdego do wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne i zmniejszania wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu. Wykorzystanie oświetlenia LED (ang. light-emitting diode – dioda emitująca światło) to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Diody LED dostępne są w różnych kolorach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach światła. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. Już teraz IKEA oferuje szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki żarnikowe bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można nie tylko znacznie zmniejszyć wydatki na prąd, ale także przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

„Technologia LED to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. W sytuacji, kiedy rachunki za prąd regularnie się zwiększają, a globalna konsumpcja energii wzrasta, jedna mała żarówka LED-owa może mieć duże znaczenie. Zużywa bowiem znacznie mniej energii niż tradycyjna żarówka i daje znacznie większe możliwości w zakresie projektowania oświetlenia, a tym samym aranżacji wnętrz. IKEA wierzy, że każdego powinno być stać na życie w sposób zrównoważony. W związku z tym zapewniamy, że oferowane przez nas oświetlenie LED będzie najtańsze na rynku” – powiedział Steve Howard, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie IKEA.

Planowane przez IKEA zmiany w asortymencie oraz wymiana oświetlenia w sklepach dotyczą wszystkich krajów, w których działa firma, w tym również Polski. W ramach promocji i edukacji związanej z technologią LED, każdy pracownik IKEA Retail otrzymał taką właśnie żarówkę. Sklepy organizują również spotkania, na których kierownicy tłumaczą, jakie korzyści niesie zastosowanie oświetlenia LED i jakie jest jego znaczenie dla firmy. Obecnie w polskich sklepach IKEA trwa proces wymiany oświetlenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Diody LED zastępują m.in. stare reflektory typu SPOT. Już teraz wieża z logo IKEA przy sklepie w Jankach, gdzie mieści się siedziba firmy w Polsce, podświetlana jest przy użyciu technologii LED.

Oświetlenie LED można zobaczyć w tzw. „zielonych wnętrzach”, które powstają w kolejnych sklepach IKEA. Klienci mogą się tam zapoznać z różnymi rozwiązaniami uławiającymi życie w sposób bardziej ekologiczny i jednocześnie oszczędny. Ponadto w asortymencie IKEA znajdą żarówki LED w różnych rozmiarach, o standardowych gwintach, a także lampy wykorzystujące technologię LED.

led-zarowka-ikea-sklep„W IKEA wiemy, że każdego dnia można żyć lepiej, dlatego tworzymy rozwiązania przyjazne ludziom i środowisku. Promujemy też hasło «Zrównoważone życie zaczyna się w domu», ponieważ wierzymy, że każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia w swoim otoczeniu, a jednocześnie skorzystać na proekologicznym podejściu. Najlepiej jest zacząć od naszych codziennych działań i własnego miejsca zamieszkania. Wymiana tradycyjnych żarówek na LED-owe może stanowić pierwszy krok. Jestem pewna, że nasi klienci szybko odczują pozytywne zmiany, zwłaszcza, gdy przyjdzie do płacenia rachunków za prąd, a ich nowe żarówki będą im służyły przez długie lata”
– powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

IKEA zaprezentowała oświetlenie LED podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbyła się w dniach 18-28 października 2012 roku. Uczestnicy mogli obejrzeć wystawę „Doświetlimy Pory Roku”, która łączyła demokratyczny design z prawdziwą sztuką, wykorzystując światło LED-owe.

Ciekawostki o oświetleniu LED:

• Wymiana jednej żarówki żarnikowej na LED-ową przez milion ludzi umożliwiłaby ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, którą uzyskalibyśmy wyłączając z eksploatacji 6 700 samochodów lub sadząc 17 milionów drzew rocznie
• Wymiana 40-watowej żarówki żarnikowej na żarówkę LED-ową o tej samej mocy pozwala zaoszczędzić średnio 5,3 euro rocznie (przy uwzględnieniu kosztów zakupu oraz kosztów zużycia energii)
• 8-watowa żarówka LED to odpowiednik 40-watowej żarówki tradycyjnej
• Diody LED oferują zupełnie nowe możliwości w zakresie wystroju wnętrz przy pomocy oświetlenia – mogą być wykorzystane na wiele sposobów, szybko się rozpalają i dają dobre, ciepłe światło
• Oświetlenie LED jest bezpieczne – nie nagrzewa się i nie zawiera rtęci
• Z badań przeprowadzonych w lipcu 2012 roku przez agencję badawczą YouGov na zlecenie IKEA, na grupie 6 000 respondentów w Chinach, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Szwecji wynika, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści, jakie daje oświetlenie LED. 60% ankietowanych wyraziło jednak zainteresowanie wykorzystaniem żarówek LED jako sposobem na oszczędzanie energii, zwłaszcza, że rachunki za prąd rosną, a 20-25% kosztów energii jest generowanych przez oświetlenie.

Źródło: ikea.com

Jeden komentarz

  1. Znaczy się, że IKEA idzie z duchem czasu. LEDy są już na tyle tanim źródłem światła, że każdy może sobie kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *