Jaką działkę budowlaną kupić?

Kupno działki budowlanej najlepiej zacząć od przeczesania internetu oraz ogłoszeń prasowych, by mieć obraz cen jakie kształtują się w upatrzonej przez nas okolicy. Lokalizacja ma największy wpływ na cenę metra kwadratowego działki – im jest bliżej centrum, dużego lasu, ładnego centrum handlowego – tym ceny wyższe. Choć poza miastem ceny działek są niższe – warto przekalkulować czy taki krok się opłaca. Trzeba policzyć czas jaki będzie nam potrzebny na dojazd do pracy, szkoły, przedszkola, dziadków itd.

Wyprowadzenie się za miasto to sprawa czysto indywidualna, ale warto poświęcić chwilę by to przemyśleć, czy skonsultować ze znajomymi, którzy tak mieszkają. Budowa domu na łonie natury poza miastem jest bardzo fajną opcją dla osób, które już odchowały dzieci.

Następne w kolejności powinno być przyjrzenie się wielkości i kształtowi działki. Wielkość działki dobieramy w zależności od tego jak duży dom zamierzamy postawić. Należy pamiętać, że dom musi stać minimum cztery metry od granicy działki ścianą z oknami lub trzy metry ze ścianą bez okien czy drzwi). Oczywiście im większa działka, tym łatwiej ją urządzić i stworzyć miejsce do odpoczynku. Należy przy tym pamiętać, że im większa działka – tym więcej czasu potrzeba na późniejsze prace na niej – nawet niewymagająca działka o wielkości 5000 metrów potrafi zająć sporo czasu 🙂

Jeżeli chodzi o kształt działki – najbardziej odpowiednią do budowy będzie działka o kształcie prostokąta. Działki trójkątne mogą sprawiać problemy z umiejscowieniem domu, proponowałbym również wystrzegać się działek zbyt wąskich – są bardzo uciążliwe w późniejszym użytkowaniu.

jak-wybrac-dzialke-budowlana

Najlepiej gdyby grunt działki był w miarę płaski lub o delikatnym nachyleniu na stronę południową. Należy pamiętać, że jeżeli działka leży w zagłębieniu terenu wielce prawdopodobne będą podtopienia wodami opadowymi. Z wiadomych względów nie polecam działek usytuowanych nad rzekami, a także na skarpach.

Warto zainteresować się już na etapie obdzwaniania właścicieli działek doprowadzeniem wody, prądu, gazu, kanalizacji. Choć działki nieuzbrojone są tańsze – czeka nas zabawa ze zbrojeniem działki (chyba, że kupujemy działkę w celach inwestycyjnych) oraz dodatkowe koszty. Trzeba to po prostu przekalkulować.

Działka musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Optymalnie jest gdy dostęp do niej jest bezpośredni. Gorzej jeżeli dostęp prowadzi przez inną działkę, a najgorzej jeżeli wcale nie ma dostępu do drogi publicznej. Decyzja o zakupie takiej działki powinna być porządnie przemyślana, czeka nas wtedy wystosowanie prośby o wyznaczenie drogi koniecznej, co niestety wiąże się z kosztami.

W następnej kolejności sprawdzamy czy w okolicy nie ma obiektów uciążliwych – takich jak wysypisko śmieci, oczyszczalnia ścieków, lotnisko, autostrada. Należy również sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (w internecie lub w gminie) – czy nie powstanie np. droga ekspresowa czy wielkie osiedle wysokich bloków. Podstawą jest zlokalizowanie szkół, przedszkoli (jeżeli są potrzebne), placówek zdrowotnych (apteka, szpital, przychodnia), sklepów spożywczych, komunikacji miejskiej.

budowa-apartamentowcow-sasiedztwo
Bloki nie są złe – ale lepiej by się nie wybudowały w najbliższej okolicy

W planach zagospodarowania przestrzennego należy również sprawdzić czy działka jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne. W przypadku gdy gmina nie posiada planów najlepiej wystąpić z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To da nam pewność, że będziemy mogli postawić na działce dom.

Kolejnym krokiem powinien być dział geodezji w Urzędzie Gminy. Tam sprawdzamy rodzaj gruntu na „naszej” działce oraz stan wód gruntowych. Ich niekorzystny poziom może ograniczyć bądź też całkowicie uniemożliwić budowę domu na tej działce.

Podczas oglądania działki warto pytać (a potem osobiście obejrzeć) o wypis aktu nabycia działki przez obecnego właściciela oraz wypis i wyrys z ewidencji gruntów. W internecie (lub w sądzie) należy również sprawdzić księgę wieczystą (obecny właściciel powinien bez wahania podać nam jej numer – nie jest to poufna informacja).

Gdy dana działka jest już „naszą upatrzoną” dobrze jest przyjechać w to miejsce o różnych porach dnia, poobserwować jak zachowują się sąsiedzi – czy jest to ciche i spokojne miejsce – czy raczej miejsce spotkań okolicznych bezdomnych. Pytani o opinię sąsiedzi zazwyczaj pozytywnie wypowiadają się o miejscu w którym mieszkają, ale czasami w okolicy może grasować sąsiad-złośliwiec, który pisze donosy na wszystko i na wszystkich – właściciel działki oczywiście o takim sąsiedzie nic nie powie – ale sąsiadom powinien rozwiązać się język.

Takie drobne z pozoru niuanse mogą wydawać się nieistotne. Ale pamiętaj, że kupujesz działkę na której będziesz zapewne mieszkać przez kilka ładnych lat (a może i całe życie). Warto by to miejsce kojarzyło Ci się ze spokojem domowego ogniska – czego z całego serca Ci życzę. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *