Jaki olej do drewnianych podłóg i mebli?

Drewniane meble i podłogi powinny być co jakiś czas zakonserwowane olejem. Do jego nakładania najlepiej użyć specjalnego aplikatora, ewentualnie delikatnej, czystej szmatki. Na opakowaniu oleju powinna widnieć informacja do jakiego rodzaju drewna się nadaje – czy do twardego czy miękkiego. Olej rozpuszczalnikowy najlepiej nadaje się do powierzchni często używanych (podłogi w kuchni czy salonie, tarasy), ponieważ lepiej wnika w strukturę drewna. Niestety jego specyficzny zapach potrafi się utrzymywać przez kilka dni, dlatego zalecane jest intensywne wietrzenie pomieszczeń, by jak najszybciej pozbyć się jego zapachu.

olej-do-drewna-i-podlog

W przypadku powierzchni mniej narażonych na ścieranie dobrym wyborem będzie olej na bazie wody. Nie chroni tak dobrze jak olej rozpuszczalnikowy, ale jego zapach jest zdecydowanie delikatniejszy.

Do konserwacji drewnianych akcesoriów kuchennych, takich jak trzonki noży, deski do krojenia czy sztućce drewniane najlepiej użyć specjalnego oleju atestowanego do kontaktu z żywnością, np. takiego jak olej Skydd.

Jak długo trzeba czekać by olej wysechł? Wiele zależy od rodzaju drewna  oraz użytego oleju. Olej nakładany na zimno schnie przez około tydzień, do dwóch tygodni – wtedy podłoga osiągnie pełną wytrzymałość. Olej nakładany na gorąco schnie krócej o około pięć dni. Podłogi wykonane z sosny czy świerku schną około dziesięć dni, ale już bardziej „tłuste” gatunki drewna takie jak ipe – dłużej – do czternastu dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *