Jak odnowić starą wannę?

Najłatwiej jest oczywiście kupić nową wannę. Ale jeżeli nie dysponujemy pieniędzmi na nową lub jeżeli chcemy przełożyć taki wydatek można starą wannę porostu pomalować. Można to zrobić samemu. Przemalowanie wnętrza wanny, sprawi, że odzyska dawny blask. Może być też ciekawym elementem łazienki jeżeli wybierzemy oryginalny kolor. Trzeba pamiętać, że inaczej odnawia się powierzchnię emaliowane a inaczej akrylowe.

Malowanie wanny emaliowanej:

– na początek trzeba dokładnie umyć wannę; miejsca, które nie będą malowane okleić taśmą malarską.

– wnętrze następnie przetrzeć gąbka ścierną, ubytki uzupełnić masą szpachlową a następnie znowu przecierać gąbką. Powierzchnia musi być gładka.

– powierzchnię odpylić za pomocą odkurzacza i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną.

– po odparowaniu benzyny nałożyć farbę podkładową. Można to zrobić za pomocą pędzla lub wałka. Następnie trzeba poczekać, aż farba wyschnie.

– po przygotowaniu farby poliuretanowej malujemy nią dokładnie wannę. Należy pilnować, żeby nie pojawiły się pęcherzyki powietrza oraz zbyt duże smugi. Po kilkunastu godzinach trzeba nanieść drugą warstwę.

– pozostaje już tylko odkleić taśmę malarską. Przez kolejne 2-3 dni, kiedy farba będzie wysychała, nie wolno korzystać z wanny oraz powinno się ją  chronić przed zabrudzeniami.

odnawianie wanny

Odnawianie wanny akrylowej.

Odnawianie takiej wanny jest mniej skomplikowane. Niewielkie zarysowania powierzchni, po uprzednim zeszlifowaniu papierem ściernym, można usunąć pastą poleską. Na rynku są również zestawy do pielęgnacji powierzchni akrylowych. Jeżeli wanna mnie większe uszkodzenia, można je naprawić za pomocą płynnego akrylu, który łączy się z utwardzaczem.

Wanna w wannie

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie polegające na umieszczeniu nowego akrylowego wkładu w starej wannie. Prace montażowe są szybkie i nieinwazyjne. Nie wiąże się z wielkim remontem i wynoszeniem gruzu z łazienki. Wanna po takim zabiegu wygląda jak nowa i może posłużyć przez parę dobrych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *