Jaki wybrać materac do spania?

Sen to bardzo ważny element naszego życia. Warto więc zadbać, żeby było nam wygodnie. Szukając idealnego materaca powinniśmy wziąć pod uwagę nasze preferencje; ciężar ciała oraz stan zdrowia. Za twarde podłoże powoduje ucisk na nogi, biodra i głowę. Nie wpływa to dobrze na krążenie. Za miękkie nie daje ciału właściwego punktu podparcia.Najlepszy materac to taki, który pozwoli ciału przyjąć anatomiczna pozycje. Kręgosłup powinien być w linii prostej gdy leżymy płasko, a wygięty w „s” gdy leżymy na boku.

Idealny materac będzie zróżnicowany pod względem twardości. Powinien być najtwardszy w okolicach ud i odcinka lędźwiowego, a średnio twardy na wysokości głowy, miednicy oraz stóp. Zróżnicowanie można osiągnąć przez np grubość sprężyn. Im głębiej tym twardsze elementy musza się znajdować w materacu. Dzięki ich oporowi, nawet cięższe osoby nie będą sie zapadać.

Rodzaje materacy

Materace sprężynowe cieszą się największą popularnością. Materace typu bonell są bardzo tanie ale tez posiadają spora wadę. Sprężyny w takim materacu pracują razem co nie pozwala na odpowiednie dopasowanie się podłoża do nacisku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest system kieszonkowy. Każda sprężyna znajduje się w osobnej osłonie z materiału i pracuje niezależnie. Im więcej takich kieszonek tym lepsze właściwości będzie miał materac. Komfort snu uzyskuje się również przez zmianę twardości poszczególnych sprężyn. W zależności od rodzaju materac sprężynowy może mieć od kilkuset do 2 tysięcy sprężyn.

Innym typem są materace lateksowe. Ich struktura to miliony drobnych komórek o wzorcowej elastyczności. Wsad wytwarza się z mieszaniny lateksu syntetycznego i mleczka kauczukowego. Główne zalety to odporność na odkształcenia, trwałość oraz to, że stanowi barierę dla roztoczy i grzybów. Idealne rozwiązanie dla alergików.

Coraz większą popularność zdobywają materace piankowe ale te bardziej zaawansowane technologicznie. Materace takie dopasowują się do ciała zapewniając doskonały komfort snu. Dodatkowo bardzo dobrze przepuszczają powietrze, są antyalergiczne i trwałe.

Przed zakupem materaca warto wybrać się do paru sklepów i wypróbować poszczególne typy by potem móc wygodnie spać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *