Wybór rur jakimi możemy przesyłać ciepło w instalacjach grzewczych ogranicza się w zasadzie do rur stalowych, miedzianych oraz z tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć jakiego typu rury dobrać do konkretnego zapotrzebowania.
Rury miedziane – są trwałe i odporne na korozję. Mają bardzo dobrą plastyczność oraz z łatwością poddają się obróbce mechanicznej. Doskonale przewodzą ciepło, a także poddają się lutowaniu przy użyciu odpowiednio dobranych spoiw. Rury miedziane stosuje się do przesyłania ciepłej i zimnej wody, instalacji centralnego ogrzewania, instalacji gazowych oraz doprowadza olej do kotła olejowego.
Rury stalowe – są to rury starszego typu, co nie znaczy, że całkowicie zniknęły z naszego rynku – są nadal stosowane. Wyróżniamy instalacje skręcane (łączone na gwint) oraz spawane. Najczęściej rur stalowych używa się do instalacji gazowych oraz centralnego ogrzewania. Stal jest bardzo odporna na wysokie ciśnienie oraz temperaturę dzięki czemu są często używane do rozprowadzania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania w pobliżu kotła, gdzie instalacja bywa maksymalnie obciążona. W dalszej (mniej obciążanej) części instalacji łączy się ją często z miedzią lub tworzywami sztucznymi.
Rury z polipropylenu PP – ma bardzo dobre właściwości użytkowe. Do łączenia rur z PP używa się zgrzewarek termostatycznych, co zapewnia trwałość połączeń między rurami, a poza tym nie wymaga stosowania substancji chemicznych. Instalacja wykonana z polipropylenu jest odporna na korozję, co daje nawet 50-letnią trwałość instalacji. Rury tego typu nie mają chemicznego wpływu na wodę pitną, a ich niska przewodność cieplna pozwala ograniczyć użycie izolacji.
Zalet rur z PP jest więcej – niska głośność przepływu wody, duża gładkość wewnętrzna, całkiem szybki montaż instalacji. Instalacji z polipropylenu używa się do transportu ciepłej i zimnej wody, a także w niskotemperaturowych systemach centralnego ogrzewania.
Rury z polietylenu sieciowanego PEX – jest to tworzywo bardzo odporne na długotrwałe działanie ciśnienia i wysokiej temperatury. Rury wykonywane są z trzech warstw, które są połączone ze sobą. W środku jest rdzeń z aluminium powleczony z jednej strony polietylenem sieciowanym, a z drugiej polietylenem o wysokiej gęstości. Dzięki takiej strukturze rury PEX łączą w sobie zalety rur z tworzyw sztucznych i metalu. Do łączenia rur najczęściej używa się złączek zaciskanych/skręcanych, dzięki czemu uzyskujemy idealną szczelność oraz szybkość montażu. Rury PEX mogą być wykorzystywane w instalacjach wody ciepłej i zimnej, instalacjach centralnego ogrzewania, a także zewnętrznych sieciach wodociągowych i ciepłowniczych.
Warto pamiętać o dobrym zaizolowaniu cieplnym rur po ich montażu. W linku więcej informacji na ten temat.