Jak podłączyć wentylator w łazience?

Zdarza się, że w łazience naturalny ciąg grawitacyjny jest za słaby by odprowadzać z pomieszczenia nadmiar wilgoci oraz niepożądane zapachy. Może to powodować nie tylko problem z niewysychającymi ręcznikami, ale także (co o wiele gorsze) permanentne zawilgocenie i zagrzybienie łazienki. Można to w dość łatwy sposób poprawić instalując w kratce wentylacyjnej nieduży, wolnoobrotowy (dzięki czemu cichy) wentylator. Na rynku znajdziemy proste wentylatory włączające i wyłączające się zgodnie z zapalonym światłem w łazience, wentylatory z modułem opóźniającym wyłączenie (pracują jeszcze jakiś czas po zgaszeniu światła), a także wyposażone w czujnik wilgotności.

Wentylator podłącza się do instalacji elektrycznej 230V, z racji pracy w warunkach wilgotnych wentylator musi mieć obudowę o drugiej klasie ochronności (przed porażeniem). W takim przypadku nie trzeba doprowadzać do niego przewodu ochronnego, wystarczy jedynie przewód fazowy oraz neutralny.

wentylator-lazienkowy

Wentylator musi być zamocowany co najmniej 2,4 metra od dna wanny lub kabiny prysznicowej. Zainstalowanie w drugiej strefie (mniej niż 60 centymetrów od krawędzi wanny) wymaga posiadania obudowy bryzgoszczelnej (klasa szczelności IPX4), a w trzeciej strefie (więcej niż 60 centymetrów od krawędzi wanny) obudowy odpornej na wodę kapiącą z góry (IPX1).

Podłączenie wentylatora należy wykonać zgodnie z jego instrukcją obsługi. Zwykły wentylator, bez dodatkowych funkcji można włączać przełącznikiem osobnym albo wspólnym z oświetleniem łazienki. Podłącza się go wtedy równolegle z oprawą oświetleniową.

W wentylatorze wyposażonym w opóźnione wyłączenie, będzie on pracował jeszcze jakiś czas po zgaszeniu światła w łazience. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż prosty wentylator.
Gdy wentylator posiada czujnik wilgoci może pracować całkowicie automatycznie. Podłącza się go wtedy na stałe do instalacji elektrycznej. Po przekroczeniu nastawionego poziomu wilgoci wentylator będzie się włączał, gdy z pomieszczenia zostanie usunięty jej nadmiar – wentylator wyłączy się.

Wentylatory z czujnikiem wilgoci lub timerem posiadają elektroniczne układy sterujące, z tego powodu trzeba doprowadzić do nich trzeci przewód (ochronny czyli tzw. uziemienie) i podłączyć go do odpowiedniego zacisku, zgodnie z instrukcją producenta.

2 komentarze

  1. Ale mi odpowiedź, zgodnie z instrukcją obsługi. A może by tak jakiś choćby najprostszy przykład zasilania, np. wentylatora z opóźnionym wyłączeniem. PO to kliknąłem ten wynik szukania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *