Ogrzewanie nadmuchowe zdobyło bardzo dużą popularność w USA i Kanadzie. W Polsce ten system ogrzewania nie jest jeszcze rozpowszechniony, ale informacji na jego temat jest coraz więcej. Również coraz więcej firm zajmuje się dystrybucją oraz montażem tego typu ogrzewania.
Co to jest ogrzewanie nadmuchowe? Polega ono na podgrzewaniu powietrza i bezpośrednim dostarczaniu go do ogrzewanych pomieszczeń. Nie ma tradycyjnych kaloryferów i wody krążącej w rurach. W zasadzie takim prostym ogrzewaniem nadmuchowym można nazwać np. kominek z podłączonymi rurami rozprowadzającymi ciepłe powietrze po domu. Jednak prawdziwe ogrzewanie nadmuchowe działa wydajniej i jest dużo czystsze niż kominek na drewno (który niewątpliwie jest bardzo urokliwy i jest świetnym uzupełnieniem ogrzewania).
Powietrze w systemie nadmuchowym jest ogrzewane za pomocą specjalnie przystosowanego pieca gazowego lub pompy ciepła. Następnie bezpośrednio transportowane do pomieszczeń za pomocą przewodów nawiewowych dzięki wymuszonej cyrkulacji. Dużą zaletą tego systemu jest możliwość wykorzystania przewodów nadmuchowych do zainstalowania klimatyzacji bez potrzeby posiadania dodatkowych przewodów. System nadmuchowy może również rozprowadzać świeże powietrze działając jak wentylacja. Kolejnym bardzo dużym plusem jest możliwość podłączenia do instalacji nawilżacza powietrza, który generuje mgiełkę pary wodnej i miesza ją z powietrzem. Nawilżacz może uruchamiać się jedynie w momencie spadku wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
Producenci podają, że instalacje przez nich oferowane posiadają szereg filtrów odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza docierającego do nas. Nawet z dymu papierosowego, co akurat trudno mi jest sobie wyobrazić.
Dobra instalacja ogrzewania nadmuchowego pozwala na zautomatyzowanie wielu procesów. Daje możliwość zaprogramowania temperatury na daną porę dnia nie tylko w całym domu, ale także w konkretnych pomieszczeniach. Klimatyzacja, nawilżanie, oczyszczanie powietrza czy jego wentylacja też mogą działać całkowicie automatycznie zgodnie z życzeniem właściciela domu.
Ostatnią, choć dla wielu osób wcale nie najmniej ważną zaletą jest brak grzejników na ścianach. Mimo tego, że na rynku jest szeroki wybór grzejników dekoracyjnych, to jednak ich całkowity brak jest olbrzymią zaletą – bardzo ułatwiającą aranżowanie pomieszczenia.
Oczywiście jak każdy system grzewczy ogrzewanie nadmuchowe ma wady. Dużo oczywiście zależy od typu instalacji i fachowości projektowania i montażu. Do głównych wad należą: większy przekrój rur prowadzących powietrze niż w tradycyjnej instalacji – wymaga więcej miejsca w ścianach. Instalacja może hałasować bardziej niż tradycyjna, choć wiele zależy od intensywności grzania, poprowadzenia przewodów oraz ich średnicy (nie warto oszczędzać instalując przewody o za małym przekroju). Możliwość osadzania się zanieczyszczeń i drobnoustrojów w przewodach nadmuchowych.
Warto dokładnie przeanalizować wszystkie cechy ogrzewania nadmuchowego. Może okazać się, że jest to dobre rozwiązanie do domu czy firmy. Specjalnie nie piszę tutaj o kosztach takiego ogrzewania ponieważ może być bardzo różne w zależności od warunków. Producenci podają często, że koszt ogrzewania nadmuchową instalacją jest niższy nawet o 30% od tradycyjnego pieca gazowego z instalacją wodną. Trudno jest mi w uwierzyć w tak znaczne różnice, tym bardziej, że używane jest stwierdzenie „do 30%”.
W przypadku ogrzewania nadmuchowego nie skupiałbym się aż tak na kosztach ogrzewania (choć oczywiście warto je oszacować), bardziej na funkcjonalności którą oferuje – bo to jest jego największa zaleta.
Jeżeli chodzi o koszt samej instalacji to jest ona porównywalna z typową instalacją wodną. Jak przy wszystkich elementach, które są kupowane „na lata” i późniejsze zmiany są trudne do wykonania – warto postawić na porządną instalację, która będzie pracować bezproblemowo przez lata.
Ogrzewanie nadmuchowe to coraz popularniejsza forma instalacji, na jaką możemy się natknąć. Jednak żeby zacząć mówić o plusach, minusach i polecanych zastosowaniach ogrzewania nadmuchowego, należy najpierw dokładnie dowiedzieć się, co to właściwie jest i jak działa.