Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które budują dom w małej miejscowości lub na terenie o rzadkiej zabudowie. Wybierając POS należy brać pod uwagę wielkość działki oraz warunki gruntowo-wodne jakie na niej mamy. Niestety przy budowie oczyszczalni należy się liczyć z większymi kosztami jej budowy niż gdybyśmy chcieli zbudować bezodpływowy zbiornik na ścieki (szambo). Za to oczyszczalnia jest później mniej kłopotliwa w eksploatacji.
Sprzedawcy mają w ofercie kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków:

z filtrem gruntowo-roślinnym z powierzchniowym, poziomym lub podpowierzchniowym przepływem ścieków (do studni chłonnej lub wody płynącej)

z filtrem piaskowym o przepływie poziomym lub pionowym (nieczystości odprowadzane są tak jak we wcześniejszym przypadku do studni chłonnej lub wody płynącej)

z drenażem rozsączającym – oczyszczone ścieki są odprowadzane do gruntu

ze złożem biologicznym lub komorą osadu czynnego (do wody płynącej lub studni chłonnej) 

przydomowa-oczyszczalnia-sciekow

Najpopularniejszym rodzajem POS-ów są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Aby taką oczyszczalnię zainstalować potrzebna jest jednak działka o sporej powierzchni, tak aby zachować odległość drenażu od obiektów takich jak:

– studnia (także na działce obok) – 30 metrów

– budynek, drzewa, duże krzewy – 3 metry

– granica działki lub drogi – 2 metry

– rury z gazem i wodą – 1,5 metra

– kable elektryczne – 80 centymetrów

Wielkość przydomowej oczyszczalni dobieramy w zależności od spodziewanej ilości ścieków produkowanej na dobę. Można przyjąć, że statystycznie jedna osoba zużywa około 150 litrów wody na dobę.

Jeżeli budujemy oczyszczalnię o przepustowości mniejszej niż 7,5 metra sześciennego na dobę nie musimy starać się o pozwolenie na jej budowę. Wystarczy jedynie powiadomienie o zamiarze budowy starostwa powiatowego 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeżeli starostwo nie wniesie sprzeciwu w przeciągu tych 30 dni – mamy dwa lata na rozpoczęcie budowy przydomowej oczyszczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *