Ustawienie lodówki w kuchni nie powinno być przypadkowe. Najczęściej producent w instrukcji obsługi podaje wytyczne dotyczące odległości tylnej ścianki lodówki od ściany. Jest to zazwyczaj minimum 10 cm. Jest to bardzo ważne dla poprawnej pracy lodówki oraz dla niskiego zużycia prądu. Dodatkowo nie można zasłaniać niczym kratek wentylacyjnych, które najczęściej znajdują się na froncie lodówki na górze i dole – choć ich umiejscowienie też najlepiej dokładnie sprawdzić. Odległość lodówki od ściany nie jest już tak istotna – ale oczywiście kilka centymetrów odstępu musi pozostać, tak by można było swobodnie otworzyć drzwi lodówki.
Jeżeli lodówka została właśnie przywieziona – należy pozwolić jej odstać co najmniej przez kilka godzin w pozycji pionowej. Spowoduje to spłynięcie całego oleju z powrotem do agregatu chłodniczego.
Lodówka powinna być ustawiona w miejscu zacienionym (czyli najlepiej z daleka od okna, zwłaszcza wystawionego na południe), z dala od grzejnika i najlepiej również od piekarnika czy kuchenki.
Jak ustawić pokrętło w lodówce? Jeżeli trzymamy w niej zwykłe, codzienne zakupy – warto ustawić na pokrętle 2 lub 3. Dobrze jest kupić termometr do lodówki i sprawdzać temperaturę panującą w jej wnętrzu. Na dolnej półce powinno być ok. 2 stopni, na środkowej 5 stopni, a na najwyższej może być cieplej: 6-8 stopni. Warto pamiętać, że w lodówkach z jednym termostatem temperatura w chłodziarce jest ściśle powiązana z temperaturą w zamrażarce. Więc jeżeli potrzebujemy niższej temperatury w zamrażarce – temperatura w chłodziarce również spadnie.
Brak jakiejkolwiek reakcji lodówki na zmianę ustawień pokrętła – powinna zmusić nas to rozejrzenia się za fachowcem od lodówek. Może to bowiem oznaczać jej usterkę, która niebawem może się stać bardzo uciążliwa.
Ja mam w mieszkaniu kiszkę, bo za lodówką są liczniki na wodę i gaz. I za każdym razem muszę ją wyciągać, żeby się do nich dostać. Masakra.
lusterka załóż
czy w lodówce dwudrzwiowej z 2 termostatami. Plus 1 dla codziennych zakupów jest właściwą temperaturą
Producenci lodówek podają różne wartości nastaw dla swoich lodówek, jedni, że 2 stopnie, inni, że 4 stopnie, generalnie nie więcej niż 5 stopni. Moim zdaniem 1 stopień to za mało, bo jest to zbyt blisko temperatury zamarzania.
Druga sprawa – trochę inna temperatura może być na górnych półkach, trochę inna na dolnych (w niektórych lodówkach za równomierny rozkład temperatur odpowiada wentylator). Warto włożyć do lodówki termometr na trochę czasu i sprawdzić jakie temperatury osiąga na górze i dole.
Niemniej jeden stopień to za zimno.