Jak obniżyć rachunki za prąd?

Energia elektryczna to jeden ze stałych kosztów utrzymania domu i mieszkania. Pochłania sporo pieniędzy co miesiąc, a im większy metraż i liczba osób w gospodarstwie domowym – tym ta kwota jest wyższa. Ale są sposoby, by obniżyć rachunki za prąd.
Ale zacznijmy od tego – między bajki można włożyć magiczne sposoby, dzięki którym w łatwy i tani sposób obniżycie rachunki za prąd o połowę. To znaczy da się to zrobić, ale zwykle odbędzie się to kosztem wygody, do czego absolutnie nie namawiam, chyba, że nie macie innego wyjścia.
Bądźmy szczerzy – liczba urządzeń na prąd z roku na rok rośnie. Jeżeli ma się w domu zmywarkę, suszarkę, komputery, telewizory i inne urządzenia elektryczne – ciężko wymagać aby rachunek za prąd był ekstremalnie niski. Ot, koszt wygody.

Od czego zacząć oszczędzanie prądu

Zacznijcie od uświadomienia sobie, że oszczędzanie prądu to stały proces. Jednym zgaszeniem żarówki nie zmniejszy się comiesięcznego rachunku. Ale już rozsądnym używaniem oświetlenia – tak.
Z drugiej strony, paniczne pilnowanie czasu włączenia jednej żarówki nie ma absolutnie sensu, zwłaszcza w czasach żarówek LED, które zużywają śmiesznie małe ilości prądu. Warto na początek przyjrzeć się urządzeniom, które pobierają najwięcej prądu. A będą to sprzęty, które są włączone non-stop, czyli w przeciętnym gospodarstwie domowym lodówka i zamrażarka (lub lodówka z wbudowaną zamrażarką).
Jeżeli podejrzewasz, że rachunki za prąd są podejrzanie wysokie, zacząłbym od sprawdzenia ile prądu zużywa właśnie lodówka. Wystarczy kupić prosty miernik energii elektrycznej, który kosztuje 30-40 złotych i podpiąć między wtyczką lodówki, a gniazdkiem. Po jednym dniu (a najlepiej kilku dniach) sprawdzamy ile kilowatogodzin zużyła lodówka. Przeciętnej wielkości lodówka o wysokości ok. 180 cm zużywa 220-270 kWh rocznie, czyli 0,6-0,75 kWh na dobę. Jeżeli po kilku dniach pomiarów, okaże się, że Twoja lodówka zużywa znacznie więcej prądu, warto się temu przyjrzeć. Może wystarczy ją rozmrozić, by usunąć nagromadzony lód w zamrażarce, albo odkurzyć ją z tyłu. A może trzeba sprawdzić czy lodówka jest dobrze ustawiona w pomieszczeniu? Ostateczną opcją może być wezwanie serwisanta lub wymiana lodówki na nową – energooszczędną.

Tak samo należy postąpić z innymi prądożernymi urządzeniami, z których korzysta się często i regularnie, czyli sprawdzić ile zużywają prądu i porównać czy nowsze urządzenie nie będzie dużo oszczędniejsze (dotyczy to zwłaszcza bardzo starych, prądożernych sprzętów).

Jak oszczędzać energię

Jak zmniejszyć zużycie prądu poszczególnych urządzeń

Lodówka

Kupując nową lodówkę, warto szukać takiej, która posiada klasę energetyczną A+, A++ czy nawet A+++. Pamiętajmy tylko o tym, że klasy możemy porównywać jedynie między lodówkami podobnej wielkości. Mała lodówka klasy B, może zużyć mniej prądu, niż duża lodówka klasy A+.
Kupując dopasujmy również jej gabaryty do naszych potrzeb. Warto zastanowić się czy będzie nam potrzebna olbrzymia, dwuskrzydłowa lodówka, jeżeli mieszkamy w dwie osoby. Takie lodówki wyglądają fajnie, ale prądu też sobie nie żałują.

Lodówkę warto ustawić z dala od grzejnika, pieca, czy piekarnika. A także w miejscu możliwie zacienionym (czyli z dala od okna na południe). Jak ustawić lodówkę? O tym przeczytacie w podlinkowanym wpisie.

Dobrze jest też od czasu do czasu wysunąć lodówkę i odkurzyć jej tył z kurzu, który powoduje większe zużycie prądu przez agregat.

Produkty wkładane do lodówki powinny mieć temperaturę nie wyższą niż pokojowa. Wkładanie gorącej zupy do lodówki, nie dość, że może ją rozmrozić – to jeszcze pochłania olbrzymie ilości energii. Warto wykorzystać też patent na oszczędzanie przy rozmrażaniu. Wystarczy rozmrażaną rzecz wyjąć wcześniej i przełożyć do lodówki, żeby tam się ogrzała. Jednocześnie schłodzi nam wnętrze lodówki, czyli agregat nie będzie musiał się włączać przez jakiś czas.

Kolejna sprawa – temperatura w lodówce i zamrażarce. Nie warto ustawiać pokrętła regulacyjnego (czy termostatu elektronicznego) na najniższą możliwą temperaturę. Metodą prób i błędów ustawcie moc chłodzenia tak, by żywność nie psuła się zbyt szybko, ale nie przesadźcie ze schodzeniem temperaturą w dół. Robienie z lodówki mroźni nie ma sensu, a tylko zwiększa zużycie prądu.

Tradycyjne żarówki

Na zwykłych żarówkach możemy stosunkowo łatwo zaoszczędzić, a inwestycja zwróci się bardzo szybko.

Ostatnio znajomi narzekali na spore zużycie prądu, okazało się, że mieli na sumieniu kilka energetycznych grzeszków, a jednym z nich była 100. watowa (!) żarówka zamontowana w łazience o powierzchni 3 metrów kwadratowych. Było tam jaśniej niż w słoneczny dzień!

Obecnie w dobie porządnych żarówek LED, nie ma sensu zaprzątać sobie głowy tradycyjnymi żarówkami (coraz trudniej je kupić, ale da się, są oznaczane jako żarówki do akwariów) czy świetlówkami „energooszczędnymi” (popularnymi jeszcze kilka lat temu).

Żarówki LED zrobiły się niedrogie, dajmy na to Osram z gwintem E27 to koszt 4,5-7 złotych w zależności od mocy i wyglądu żarówki. Na marginesie – warto postawić na markowe żarówki, jak chociażby Osram, Philips. Będą może ciut droższe, ale oddawanie barw będzie pewniejsze, niż w podejrzanie tanich LED-ach.

Wracając do tematu oszczędzania. Żarówka LED o mocy 9 Watów da tyle światła, co zwykła żarówka o mocy 60 Watów. Przyjmijmy całkowicie szacunkowo, że mamy w domu 10 tradycyjnych żarówek (zwykle mamy ich oczywiście więcej, ale nie każdej używa się tak często) i są włączone średnio przez 4 godziny dziennie. Daje to 876 kilowatogodzin czyli 525 zł (przyjmując, że 1 kWh kosztuje 60 groszy).

Natomiast 10 żarówek LED, każda o mocy 9 watów zużyłoby w tym czasie prądu za 78 złotych. Czyli 447 złotych zostaje w naszej kieszeni. A na te 10 żarówek LED wydalibyśmy… 50-60 złotych.

Jak widzicie, jeżeli macie jeszcze w domu tradycyjne żarówki, zwłaszcza w pomieszczeniach z których korzystacie na co dzień – zmieńcie je szybko na LED-y i nie oszczędzajcie na producencie, bo to będzie oszczędność jedynie pozorna.

Pralka

Pralka jest podstawowym elementem wyposażenia i oczywiście ciężko z niej zrezygnować, ale i tu można trochę zaoszczędzić.

Oczywiście kupując pralkę warto, tak jak przy lodówce, przyjrzeć się klasie energetycznej, oraz kupić pralkę nie większą niż potrzebujemy. Co za tym idzie – robiąc pranie warto włączać ją dopiero wtedy, gdy jest pełna. Pranie dwa razy po pół pralki zje praktycznie dwa razy więcej prądu i wody, niż gdyby prać raz, ale z pełnym wsadem.

Wysokie temperatury prania warto zostawić dla silnie zabrudzonych ubrań lub pościeli. Zazwyczaj wystarczy pranie w 30-40 stopniach. Jeżeli korzystamy z dwóch taryf energetycznych, warto robić pranie w tej tańszej.

Czajnik elektryczny

Kupując czajnik elektryczny, warto wybrać taki o rozsądnej mocy ok. 2000W. Niektórzy szukają czajników 1000W, naiwnie sądząc, że oszczędzają dzięki temu prąd. Niestety rachunek jest nieubłagany, do zagotowania wody pójdzie tyle samo energii, ale ta będzie się gotować dwa razy dłużej…

Aby oszczędzić na gotowaniu wody, najważniejsze to wlewać jej tylko tyle, ile nam potrzeba (oczywiście dbając by nie było to mniej niż minimum podane na podziałce). Każdorazowe gotowanie pełnego czajnika, nie dość, że dłużej trwa, to jeszcze zużywa dużo więcej prądu.

Zdrowy rozsądek

Najwięcej prądu oszczędzimy używając rozsądnie wszelkich urządzeń elektrycznych. Przecież nie chodzi o to, aby panicznie reagować na każde niezgaszone przez kilka minut światło (zwłaszcza, że żarówki LED są naprawdę energooszczędne). Oczywiście – warto gasić za sobą światło, warto wyłączać telewizor, gdy się na niego nie patrzy (lepiej włączyć radio, jeżeli coś ma grać w domu cały czas) czy nie trzymać specjalnie otwartej lodówki przez 10 minut.

Ale pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi i robienie sobie pod górkę, żeby oszczędzić 5 złotych miesięcznie nie ma specjalnie sensu. Warto wyeliminować urządzenia, które zużywają zdecydowanie za dużo prądu, warto przejść na LED-owe oświetlenie czy rozsądnie korzystać z urządzeń na prąd. Ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy – jak się używa, to nie ma bata, rachunki będą 🙂

No chyba, że zamontuje się na dachu panele fotowoltaiczne. Na blogu przeczytacie o największych mitach o fotowoltaice.

Jeden komentarz

  1. Ja odkąd mam żarówki Ledowe w kilku pomieszczeniach – płacę sporo mniej. Jeszcze czeka mnie wymiana lodówki i wtedy to już spadną bardzo mocno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *