Zaczynając planowanie budowy domu z bali należy dokładnie zapoznać się z ofertą producentów. Wiele firm do podstawowej oferty zalicza stropy i ściany, więźbę dachową oraz podłogi i boazerię, niektóre wliczają nawet schody i stolarkę otworową.
Domy z bali najczęściej wykonywane są z drewna świerkowego lub sosnowego, a także droższego dębu, modrzewia, cedru lub jodły. Do budowy stosuje się bale prostokątne strugane czterostronnie, a także bale okrągłe z wyfrezowanymi gniazdami i zamkami. Spotkać można również bale o przekroju trapezu. Używa się bali o różnej wilgotności – powyżej 19% to drewno mokre, zwane drewnem zielonym. Wilgotność poniżej 19% to drewno suche, suszone lub sezonowane.
Ściany w domach z bali można wznosić w konstrukcji wieńcowej, zwanej zrębową lub węgłową. Belki układamy jedną na drugiej w narożach, łącząc je na zamki lub za pomocą drewnianych kołków. Szczeliny pomiędzy balami uszczelnia się pakułami, wełną drzewną lub gumowymi uszczelkami. Jest jeszcze metoda sumikowo-łątkowa, która polega na ustawianiu słupów co około dwa metry, a pomiędzy nie wsuwa się poziome bale.
Stropy buduje się z (co nie powinno dziwić) belek drewnianych, a pomiędzy nie tak jak w przypadku ścian – układa się izolację. Tak przygotowany strop podbija się deskami. Dach zazwyczaj ma konstrukcję jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Można go pokryć każdym wybranym materiałem, najlepiej wygląda pokryty strzechą z trzciny lub gontami drewnianymi.
Fundamenty oczywiście robione są bardziej tradycyjnie – z płyt betonowych lub robi się ściany fundamentowe.
Domy z bali robią niesamowite wrażenie. Mam nadzieje, że sama będę posiadaczką tak pięknego domu.