Gatunki drewna a rodzaje lakieru

Są trzy główne rodzaje drewna: liściaste, iglaste i egzotyczne. Do każdego z nich należy użyć lakieru innego typu – dzięki czemu dobrze je zabezpieczymy oraz nie będzie problemu np. z drastyczną zmianą koloru drewna. Szukając odpowiedniego lakieru najpierw musimy dobrać go pod kątem powierzchni pionowej (ściany, drzwi, okna) lub poziomej (podłogi, schody). Lakiery do malowania ścian z drewna są bardziej elastyczne i odporne na pękanie, zaś lakiery do malowania podłóg są twardsze i mają większą odporność na ścieranie. Należy również pamiętać o tym, by malując powierzchnie znajdujące się na zewnątrz budynku (altana, weranda, domek letniskowy) zawierały filtr UV chroniący drewno przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

jaki-lakier-do-drewnianej-podlogi

Następnie wybieramy lakier w zależności od gatunku drewna jaki chcemy pomalować. Do drewna z drzew iglastych najlepiej zastosować lakiery uretanowe, alkidowe lub alkidowo-uretanowe. Przed pomalowaniem należy jeszcze usunąć żywicę z powierzchni drewna (najlepiej benzyną lub acetonem) oraz powstałe wolne przestrzenie pokryć podkładem.

Drewno z drzew liściastych
malujemy lakierami elastycznymi – najlepiej poliuretanowym lub alkidowo-uretanowym. Należy przy tym pamiętać, że kwaśne gatunki drewna, jak np. dąb niezbyt dobrze reaguje na lakier poliuretanowy (ciemnieje).

Niektóre gatunki drewna egzotycznego
(np. iroko, pau d’arco) zawierają substancje, które spowalniają działanie utwardzaczy w lakierach. Należy w takim przypadku użyć lakierów do tzw. opornych gatunków drewna. Ale w pierwszej kolejności należy zastosować specjalny podkład odcinający. Na gatunki mniej problemowe (np. merbau) kładziemy podkład neutralizujący olejki zapachowe i potem w zasadzie dowolny lakier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *