Ogrzewanie prądem

Grzejniki elektryczne bardzo łatwo się instaluje, bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia oraz są dość niedrogie w zakupie. Plusem jest również brak potrzeby instalowania komina czy np. opróżniania grzejnika z odpadów spalania. Jest to ogrzewanie bardzo czyste. Niestety wszystkie zalety ogrzewania elektrycznego bledną przy jednej wadzie – koszty ogrzewania prądem są bardzo duże. Grzejniki elektryczne bardzo dobrze nadają się do miejscowego dogrzewania pomieszczeń albo tam gdzie nie ma innej możliwości by ogrzać dom czy mieszkanie.

grzejnik-elektryczny

Jakimi urządzeniami można grzać przy wykorzystaniu prądu?

 • Grzejnik konwektorowy – oddaje ciepło wykorzystując konwekcję. Grzejniki tego typu grzeją od razu po włączeniu, ale niestety bardzo szybko stygną gdy się je wyłączy. Lepsze modele są wyposażone w wentylator zwiększający rozprowadzanie ciepła.
 • Grzejnik olejowy – jest wypełniony olejem w którym magazynuje ciepło. Nagrzewa się wolniej niż konwektor, ale dłużej oddaje ciepło.
 • Promiennik – ogrzewa poprzez promieniowanie, dzięki czemu nie ma strat ciepła na ogrzanie powietrza. Dodatkowo ograniczone są ruchy konwekcyjne i nie występuje zjawisko unoszenia kurzu.
 • Ogrzewacz akumulacyjny – zmieniają energię elektryczną w ciepło, które magazynują w swoim wnętrzu i potem oddają do otoczenia. Dostępne są w dwóch wersjach: z rozładowaniem dynamicznym oraz statycznym.
 • Płyta grzejna – stalowa płyta pokryta emalią z poprowadzonym obwodem elektrycznym schowana w ażurowej obudowie.

Oczywiście można również kupić elektryczny piec centralnego ogrzewania (również podgrzewający ciepłą wodę użytkową) albo zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe. Główną wadą takich rozwiązań jest również koszt takiego ogrzewania.

3 komentarze

 1. Wielka szkoda, że prąd u nas jest taki drogi. Inaczej tylko tak bym grzał – bo jest czysto, nic się nie kopci, nic nie dymi, nic nie trzeba czyścić (jak przy piecu węglowym).
  Ale chyba póki nie powstanie jakaś elektrownia atomowa w Polsce nie mamy co marzyć o tanim prądzie.

 2. Mam dom 100 m pow. mieszkalnej + 50 m (pralnia, pom. 23 m wolne, garaż 20m wolne) koszt ogrzania mojego domu gazem + c.w. kocioł kondensacyjny za rok 2011 r. 3800 zł. Przy niskich emeryturach to i tak za drogo. Szukam innego, tańszego sposobu ogrzewania albo powrót do bloków.

 3. Można próbować oszczędzić i przejść na piec na drewno lub węgiel. Ale czy warto rezygnować z wygody i czystości? Moim zdaniem nie.

  Sprawdź jaką temperaturę utrzymujesz w pomieszczeniach, być może warto obniżyć trochę temperaturę tam, gdzie się nie przebywa zbyt często. Być może warto zainwestować w ocieplenie domu, jeżeli go nie ma. Może wymienić okna. Sposobów jest wiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *