Ścienne ogrzewanie fazowe – co to jest?

Czy ogrzewanie ścienne różni się czymś od podłogowego? Jak najbardziej! W ogrzewaniu podłogowym mamy setki rurek wypełnionych wodą lub innym płynem, które są  ułożone pod posadzką w celu utrzymania odpowiedniej temperatury podłogi (oczywiście jest jeszcze elektrycznie ogrzewanie podłogowe, ale działa na zupełnie innej zasadzie). W  przypadku ogrzewania ściennego zadanie płynu jest zgoła inne – musi on dostarczyć energię potrzebną do zainicjowania i podtrzymania reakcji przemiany fazowej (odparowania), której ulega czynnik roboczy, który jest w panelu grzewczym.

W panelach stale powtarzają się cykle: najpierw płyn jest pod ciśnieniem odparowywany, następnie skraplając się na ściankach rurek oddaje ciepło do pomieszczenia. Oczywiście panele grzewcze są ukryte pod tynkiem i są niewidoczne dla oczu. Ciepło, które jest niezbędne do rozpoczęcia parowania jest dostarczane przez wodę, która jest podgrzewana przez konwencjonalne źródło ciepła, np. piec gazowy czy na olej opałowy.

ogrzewanie-scienne-fazowe
Aby panele wytworzyły w pomieszczeniu temperaturę 20 stopni Celsjusza wystarczy by sam miały 22-24 stopnie. Według producenta jest to możliwe dzięki temu, że panele promieniują ciepłem równomiernie. Aż 90% ciepła jest oddawane do pomieszczenia, a pozostałe 10% ogrzewa ścianę. I choć temperatura dla niektórych wydawałaby się niezbyt wysoka, to w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób nie jest zimno, właśnie z powodu równomierności. To prowadzi do wymiernych oszczędności w ogrzewaniu.

Czy ogrzewanie ścienne się opłaca? Według producentów ogrzewanie fazowe jest droższe od podłogowego o około 40%, ale różnica ta ma się się zwrócić po dwóch sezonach grzewczych. Z dystansem podchodziłbym do tych obliczeń, jak również dobrze przeanalizowałbym zakup takiego ogrzewania pod kątem trwałości tego rozwiązania. W Polsce na razie nie jest to popularny sposób na ogrzewanie i nadal trudno rozstrzygnąć czy się sprawdzi w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *