Posted in Pozostałe | 24 comments

Hasło „Wolnoć Tomku w swoim domku” niestety niektórzy traktują zbyt dosłownie. W bloku, kamienicy, szeregowcu czy domu jednorodzinnym – nieważne – zawsze będziemy mieli jakichś sąsiadów. Litania grzechów i grzeszków sąsiedzkich jest długa i myślę, że każdy mógłby dopisać coś do niej z własnego doświadczenia.

Sąsiedzką klasyką jest słuchanie głośnej muzyki, dzikie imprezy, palenie papierosów na klatce schodowej, obgadywanie sąsiadów lub donoszenie na nich różnym organom (często z wyimaginowanych lub bardzo błahych powodów), ujadający cały dzień pies, granie na skrzypcach czy fortepianie (zwłaszcza nieudolne). W domach jednorodzinnych również bywa nieciekawie – kopcące grille, przerzucanie śniegu na posesję sąsiada, ujadający całą noc pies, sąsiedzi-konfidenci (błahe powody), przesiadywanie z lornetką w oknie.

uciazliwy-sasiad

Jak poradzić sobie z uciążliwym sąsiadem? Jak przemówić mu do rozsądku? Zakładam, że masz już za sobą zwrócenie sąsiadowi/sąsiadce uwagi (zapewne nawet kilkukrotne). Jeżeli to nie poskutkowało musisz zdać sobie sprawę, że sąsiad po dobroci się nie zmieni. Ma jakieś swoje przyzwyczajenia, wady, przywary, albo jest po prostu wrednym chamem, który ma wszystko i wszystkich gdzieś, a do tego lubi robić innym na złość. Na każdego jednak można znaleźć sposób.

Pierwszą rzeczą jaką musisz ustalić to czy sąsiad przeszkadza również innym. Jeżeli tak – będzie Wam zdecydowanie łatwiej przemówić mu do rozsądku. Zbiorowa, kulturalna wizyta może bardzo wiele zdziałać gdy sąsiad zobaczy, że cała okolica jest zdecydowanie przeciwna jego zachowaniu.

Kolejnym ruchem powinno być wezwanie Policji, Straży miejskiej, Towarzystwa Ochrony Zwierząt, Nadzoru Budowlanego (w zależności od sytuacji). Nie może tak być, że ktoś np. biega po ulicy z nożem, wypala liście w taki sposób, że w promieniu kilometra nic nie widać, trzyma psa non-stop na uwięzi i w dodatku głodzi czy wybudował taras, który dochodzi do Twojej działki.

Chodzi o to, by nie wzywać odpowiednich służb bez potrzeby czy z błahych powodów. Ale poważniejsze wydarzenia powinny skutkować właśnie telefonem do odpowiedniego organu. Od tego przecież są. Być może sąsiad po oficjalnej wizycie w końcu zmięknie i przestanie zatruwać życie innym.

Niestety historia zna sporo przypadków uciążliwych sąsiadów, których w żaden sposób nie da się okiełznać. Są to często osoby chore psychicznie, z zaburzeniami, albo po prostu patologiczni do szpiku kości. To niestety sytuacja, która może trwać latami. Nawet w przypadku prawomocnego wyroku sądu taki sąsiad może sobie nic z tego nie robić. A jeżeli tylko to co robi nie zagraża w bezpośredni sposób innym osobom, zapewne nie ma co liczyć na jego odizolowanie i leczenie (szpitale zwykle są przepełnione).

Zdecydowanie odradzam wszelkie „domowe” metody radzenia sobie z wrednym sąsiadem. Krzyki, wrzaski, złośliwości niestety nie przyniosą zamierzonego efektu, a nawet mogą wręcz odwrotny gdy sąsiad zacznie z nami regularną wojnę. Spokojem i opanowaniem można o wiele więcej zdziałać.