Czy komin od pieca gazowego może wychodzić przez ścianę?

Na pewno nie jeden raz zwróciliście uwagę na wychodzący z czyjejś ściany przewód kominowy. A w zasadzie koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, czyli rurę w rurze, którą kocioł gazowy może zasysać powietrze z zewnątrz i jednocześnie usuwać spaliny.

Co daje odprowadzanie spalin przez ścianę

Wyprowadzenie „komina” przez ścianę, niesie za sobą kilka plusów, istotnych zarówno podczas budowy nowego domu, jak i remontu kotłowni w budynku, który ma już wiele lat.

  1. Brak komina wystającego z dachu – wiem, że niektórzy mówią, że „bez kominów to nie dom„. I w porządku, na siłę nie trzeba z nich rezygnować. Niemniej jeżeli nie przepadasz za kominami, albo chcesz zbudować dom z płaskim dachem – warto rozważyć wypuszczenie go przez ścianę. Do tego dołożyć rekuperację i w zasadzie pozostanie kwestia wypuszczenia odpowietrzenia kanalizacji.
  2. Niższe koszty – nie musimy płacić za budowę tradycyjnego komina, a potem jego obróbkę przez dekarzy. Poziomy zestaw powietrzno-spalinowy kosztuje maksymalnie kilkaset złotych.
  3. Łatwość montażu – jeżeli kocioł gazowy ma wisieć na ścianie, można pomyśleć nad umiejscowieniem go w takim miejscu, by wyprowadzić przewód spalinowo-powietrzny bezpośrednio na zewnątrz. Ułatwi to montaż także w starym domu, nie będzie trzeba podłączać się do istniejącego komina czy budować nowego.

Jakie są warunki montażu komina przez ścianę

Zajrzyjmy do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jest tam §175, w którym można przeczytać:

1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż: 1) 21 kW — w wolnostojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, 2) 5 kW — w pozostałych budynkach mieszkalnych.

Czyli sprawa jest prosta: kocioł musi posiadać zamkniętą komorę spalania. To nie jest skomplikowany wymóg, zdecydowana większość pieców gazowych posiada taką komorę. Kotły z otwartą komorą spalania nie są już polecane.

Drugi warunek – kocioł nie może mieć mocy większej niż 21 kW w wolnostojącym domu jednorodzinnym. To też łatwo spełnić, zdecydowanej większości domów taka moc w zupełności wystarczy lub będzie nawet za duża. To oczywiście warto ustalić z projektantem instalacji w domu.

Dodatkowe wymogi

Rozporządzenie mówi jeszcze, że komin przez ścianę musi znajdować się minimum 2,5 metra nad gruntem. Dodatkowo musimy zamontować go minimum 0,5 metra od okien.

 

Przy okazji – jeżeli zastanawiasz się czy można zamontować piec gazowy razem z rekuperacją – zapraszam do lektury podlinkowanego wpisu.

5 komentarzy

  1. Witam, w domu jednorodzinnym piętrowym wolnostojącym mam zamiar zainstalować w piwnicy kocioł gazowy mocy 21 kW z odprowadzeniem spalin przez ścianę w piwnicy. Jaka może być odległość od sąsiedniego budynku piętrowego: piwnica z oknem, parter z oknem, piętro z oknem i strych z oknem. Czy spaliny z mojego pieca nie będą wpadały do sąsiada pomieszczeń przez otwarte okna, szukam przepisów na ten temat. Dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.

    1. Ale będziesz montować kocioł na gaz ziemny (z przyłącza z ulicy), a nie płynny (z własnej butli)? Upewniam się, ponieważ gaz płynny jest cięższy od powietrza i nie można w takim przypadku montować kotła w piwnicy.

      Jeżeli chodzi o odległości to rozstrzygającym dokumentem jest „Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

      W §175 jest informacja o tym, że przewód powietrzno-spalinowy może być zamontowany nie mniej niż 0,5 metra nad ziemią w przypadku gdy odległość od placów zabaw lub innych miejsc rekreacyjnych wynosi przynajmniej 8 metrów (montując na wysokości od 2,5 metra nie ma tego wymogu).

      Kolejna sprawa – odległość od otwieralnych okien to minimum 0,5 metra. Jeżeli mieszkałbyś w bliźniaku/szeregówce itd. to odległość pomiędzy przewodami powietrzno-spalinowymi powinna wynosić minimum 3 metry.

      I to tyle z przepisów 🙂 Sam mam piec gazowy, też 21 kW, też odprowadzanie spalin i zasysanie powietrza przez ścianę (tyle że na parterze). Stojąc metr, półtora od komina nie czuć dosłownie nic. Stojąc pod samym kominem się nie zaciągałem 😀 Ale to nie są takie spaliny jak z pieca na węgiel czy drewno.

      1. Będę montować kocioł na gaz ziemny. Spaliny z tego pieca oprócz pary wodnej zawierają tlenek węgla (czyli czad) oraz dwutlenek węgla.

  2. Witam,
    mam dom piętrowy, w którym kotłownia odstaje od głównej bryły budynki i nad nią jest osobny dach. W rozporządzeniu jest zapis „Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliżej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.” Czy oznacza to, że odległość (wysokość) od wylotu spalin do podbitki dachu również musi wynosić 0,5m, czy tylko do ściany elewacyjnej głównej bryły ?

    1. Paragraf 265 z Wytycznych dotyczących warunków technicznych budynków mówi, że:

      „przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *