Czy komin od pieca gazowego może wychodzić przez ścianę?

Na pewno nie jeden raz zwróciliście uwagę na wychodzący z czyjejś ściany przewód kominowy. A w zasadzie koncentryczny przewód powietrzno-spalinowy, czyli rurę w rurze, którą kocioł gazowy może zasysać powietrze z zewnątrz i jednocześnie usuwać spaliny.

Co daje odprowadzanie spalin przez ścianę

Wyprowadzenie „komina” przez ścianę, niesie za sobą kilka plusów, istotnych zarówno podczas budowy nowego domu, jak i remontu kotłowni w budynku, który ma już wiele lat.

  1. Brak komina wystającego z dachu – wiem, że niektórzy mówią, że „bez kominów to nie dom„. I w porządku, na siłę nie trzeba z nich rezygnować. Niemniej jeżeli nie przepadasz za kominami, albo chcesz zbudować dom z płaskim dachem – warto rozważyć wypuszczenie go przez ścianę. Do tego dołożyć rekuperację i w zasadzie pozostanie kwestia wypuszczenia odpowietrzenia kanalizacji.
  2. Niższe koszty – nie musimy płacić za budowę tradycyjnego komina, a potem jego obróbkę przez dekarzy. Poziomy zestaw powietrzno-spalinowy kosztuje maksymalnie kilkaset złotych.
  3. Łatwość montażu – jeżeli kocioł gazowy ma wisieć na ścianie, można pomyśleć nad umiejscowieniem go w takim miejscu, by wyprowadzić przewód spalinowo-powietrzny bezpośrednio na zewnątrz. Ułatwi to montaż także w starym domu, nie będzie trzeba podłączać się do istniejącego komina czy budować nowego.

Jakie są warunki montażu komina przez ścianę

Zajrzyjmy do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jest tam §175, w którym można przeczytać:

1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż: 1) 21 kW — w wolnostojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, 2) 5 kW — w pozostałych budynkach mieszkalnych.

Czyli sprawa jest prosta: kocioł musi posiadać zamkniętą komorę spalania. To nie jest skomplikowany wymóg, zdecydowana większość pieców gazowych posiada taką komorę. Kotły z otwartą komorą spalania nie są już polecane.

Drugi warunek – kocioł nie może mieć mocy większej niż 21 kW w wolnostojącym domu jednorodzinnym. To też łatwo spełnić, zdecydowanej większości domów taka moc w zupełności wystarczy lub będzie nawet za duża. To oczywiście warto ustalić z projektantem instalacji w domu.

Dodatkowe wymogi

Rozporządzenie mówi jeszcze, że komin przez ścianę musi znajdować się minimum 2,5 metra nad gruntem. Dodatkowo musimy zamontować go minimum 0,5 metra od okien.

 

Przy okazji – jeżeli zastanawiasz się czy można zamontować piec gazowy razem z rekuperacją – zapraszam do lektury podlinkowanego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.