Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Modne stało się podkreślanie klimatu wnętrza światłem. Umiejętność operowania plastycznymi  właściwościami światła może całkowicie odmienić nasze wnętrze oraz ukryć jego mankamenty.Oświetlenie ogólne ma za zadanie oświetlić całe wnętrze imitując oświetlenie dzienne. Powinno to być światło rozproszone, najlepiej żeby odbijało się od ścian. Popularne są żyrandole, plafony ale także oczka halogenowe oraz systemy linkowe. We wnętrzach minimalistycznych idealnie sprawdzają się proste formy plafonów oraz oświetlenia LED. W bardziej klasycznych lub artystycznych ciekawie wyglądają kolorowe lub wyszukane w formie żyrandole.

Często salon staje się pomieszczeniem wielozadaniowym. Warto wtedy pomyśleć o paru źródłach światła. Przynajmniej jedno powinno znaleźć się w strefie odpoczynkowej. Ciekawym rozwiązanie jest lampa podłogowa z długim ramieniem. Bardzo praktyczne rozwiązanie jeżeli lubimy czytać na kanapie czy fotelu.

Często w salonie tworzy się kącik jadalny. Idealne są do tego lampy wiszące. Bardzo ładnie wyglądają wiszące nad stołem smukłe „kropelki”. Na rynku jest ogromny wybór kolorystyki i wzorów.

Światło przede wszystkim nie powinno nam przeszkadzać: razić, odbijać się w telewizorze, meblach czy obrazach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie małych halogenów właśnie za telewizorem. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych kontrastów świetlnych a rozproszy mrok i przyniesie ulgę oczom.

lampa podłogowa lampa papierowa

Jeżeli mamy ciekawe elementy w salonie, można na nie skierować uwagę za pomocą światła. Możemy podświetlić oryginalne detale architektoniczne, działa sztuki, rodzinne pamiątki lub interesujące gatunki roślin.

Coraz większą popularność zdobywają lampy wykonane z naturalnych materiałów jak np papier. Można z niego wykonywać najróżniejsze klosze czy abażury, które genialnie rozpraszają światło.

Najważniejsze to nie przesądzić z oświetleniem i nie zrobić sobie w salonie choinki albo muzeum. Wielkość źródeł światła również powinna być dostosowana do metrażu pomieszczenia. Tak więc, jak zawsze, wszystko z umiarem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *