Jak oszczędzać wodę w domu?

Rachunki za wodę, zwłaszcza w kilkuosobowej rodzinie mogą przyprawić o comiesięczny ból głowy. Warto jednak przyjrzeć się kilku złym nawykom, które wyeliminowane z naszego życia przyniosą nam olbrzymią oszczędność. W walce z wysokimi rachunkami warto również użyć kilku prostych sztuczek.

I nie chodzi o to by być gorzej umytym, wypić mniej wody czy nie gotować na wodzie. Porady przedstawione poniżej pomogą oszczędzić wodę bez jakichkolwiek strat moralnych 🙂

jak-zmniejszyc-rachunki-za-wode

1. Prysznic zamiast kąpieli w wannie – biorąc prysznic zużywamy prawie połowę mniej wody niż napełniając wannę wodą. Oczywiście, raz na jakiś czas gorąca kąpiel w pianie nie zaszkodzi, ale na co dzień dużo oszczędniejszy jest prysznic.

2. Sprawdź szczelność spłuczki w sedesie oraz kranów – w ten sposób możemy tracić sporo wody. Uszczelki do kranów są bardzo tanie, wymiana spłuczki również nie jest olbrzymim kosztem.

3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dziwi mnie to bardzo, ale wiele osób ma odkręconą wodę podczas mycia zębów. Mnożąc liczbę dni w roku przez liczbę litrów, które bez sensu przelewają się przez kran – wychodzi naprawdę spora suma.

4. Pierz dopiero wtedy gdy zapełni się cała pralka – ew. używaj programów oszczędnościowych, gdy pierzesz pół wsadu. Dodatkowo warto używać niższej temperatury do prania mniej zabrudzonych rzeczy, o czym pisaliśmy przy okazji oszczędzania prądu.

5. Zainstaluj perlatory – to sprytne nasadki zakładane na końcówkę kranów. Napowietrzają wodę i sprawiają, że zużywamy jej mniej, przy praktycznie identycznym efekcie myjącym. Oszczędność rzędu 30% nie jest fikcją!

6. Załóż spłuczkę z funkcją oszczędnościową – nie zawsze trzeba spłukiwać dużą ilością wody, warto wtedy użyć przycisku do spłukania połową tej ilości.

Te porady pozwolą na zaoszczędzenie sporej kwoty. Jak zwykle przy oszczędzaniu – dziennie w naszej kieszeni zostaną grosze, ale w skali roku uzbiera się konkretna kwota. Warto po wdrożeniu zmian i uczuleniu domowników na te kwestie, porównać rachunki za wodę z np. 3 miesięcy z analogicznym okresem za zeszły rok. Gwarantuję, że na Twojej twarzy pojawi się uśmiech.

Jeden komentarz

  1. Ja zdecydowałem się postawić na produkty Roca, a konkretnie na stelaż podtynkowy z miską, oraz nową umywalkę z baterią. Nie dość, że wyglądają świetnie to zużycie wody jest faktycznie mniejsze i już po krótkim czasie można sporo zaoszczędzić na samej wodzie w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *