Systemy rynnowe – podstawy

Rynny instaluje się na budynku aby ochronić ściany oraz fundamenty przed wodą. Ilość i wielkość rynien, a także ich przepustowość, rozmieszczenie i sposób mocowania dobiera się w zależności od powierzchni i nachylenia dachu oraz klimatu panującego w danej okolicy. Rynny są najczęściej wykonane z PVC, powlekanego aluminium lub stali ocynkowanej. Czasami zdarzają się nawet drewniane rynny. W skład pełnego systemu orynnowania wchodzą rynny dachowe, rury spustowe, kosze zlewowe oraz niezbędne akcesoria.

Wszystkie elementy instalacji rynnowej powinny pochodzić z jednego systemu. Zagwarantuje to ich dokładne dopasowanie i szczelność. Montując rynny należy pamiętać o zapewnieniu spadku pomiędzy 2 a 5 milimetrów na metr w kierunku rury spustowej. Należy również pamiętać o tym, że rynny zmieniają swoją długość pod wpływem temperatury – nie montuje się ich na stałe do haków, a jedynie na nich opiera, a przy łączeniu elementów stosuje się elementy kompensacyjne.

Jeżeli mamy problemy z oblodzeniem rynn, albo zbieraniem się w nich śniegu – możemy zainstalować w nich przewody grzejne.

systemy-rynnowe

Główne elementy systemu rynnowego to:

Rynny dachowe – podstawa systemu, która zbiera wodę, która spływa z dachu. Najczęściej w przekroju prostokątnym lub półokrągłym. Rynna może być zawieszona lub położona na hakach rynnowych. Rynna może być również wyposażona w specjalną siatkę zabezpieczającą przed liśćmi i odchodami ptaków.

Rura spustowa służy odprowadzeniu wody z rynien. Woda jest transportowana do gruntu lub instalacji deszczowej. Rury spustowe montujemy do ściany obejmami z trzpieniem, tak by były odsunięte od budynku.

Kosz zlewowy to element wypełniający wklęsłe połączenia połaci dachowych.

Oprócz tych głównych elementów instalacje rynnowe posiadają wiele dodatków:

Wylewka to zakończenie rury spustowe. Rura może być również zakończona wpustem do systemu odwodnienia rynnowego.

Kolanka – dzięki nim można poprowadzić orynnowanie wzdłuż ściany budynku.

Wylot umożliwia skierowanie wody z rynien do rur spustowych

Łapacze i rozdzielacze wody – dzięki nim strumień deszczówki jest kierowany do zbiorników do późniejszego wykorzystania (np. do podlewania lub mycia samochodu).

Czyszczak lub rewizja – umożliwiają czyszczenie rur spustowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *